PARTNER PORTALU
  • BGK

Sąd: Skarga Truskolaskiego ws. absolutorium odrzucona. Prezydent nie może zaskarżyć uchwały radnych

  • PAP/AT    13 września 2017 - 09:55
Sąd: Skarga Truskolaskiego ws. absolutorium odrzucona. Prezydent nie może zaskarżyć uchwały radnych
Sąd odrzucił skarbę prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego ws. absolutorium (fot.pixabay.com)

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaskarżył uchwałę radnych, którzy nie udzielili mu absolutorium za 2015 rok. Sąd ją odrzucił uznając, że prezydent, jako organ wykonawczy gminy, nie mógł skargi złożyć.
• Sąd Administracyjny w Białymstoku odrzucił skargę prezydenta miasta na uchwałę radnych, którzy nie udzielili mu absolutorium za 2015 rok.

• Sąd uznał, że prezydent, jako organ wykonawczy gminy, nie mógł skargi złożyć.

• Może to zrobić tylko jako osoba fizyczna.

O nieudzieleniu prezydentowi Tadeuszowi Truskolaskiemu absolutorium za 2015 rok zdecydowały głosy większościowego klubu radnych PiS.

Czytaj też: 1112 największych firm przemysłowych w Polsce

Główne ich zarzuty, to brak realizacji części zaplanowanych w budżecie inwestycji miejskich, a także wzrost i nieściągalność należności na rzecz miasta.

Prezydent najpierw zaskarżył uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, która decyzji radnych nie podważyła, ale przed rokiem sąd administracyjny tę skargę odrzucił. Dlatego wystąpił do sądu ze skargą bezpośrednio na uchwałę absolutoryjną.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku orzekł we wtorek, że prezydent - jako organ wykonawczy gminy - nie ma legitymacji prawnej, by taką skargę złożyć. Taką legitymację prawną ma - jak uzasadnił sąd - osoba piastująca urząd, czyli Tadeusz Truskolaski jako osoba fizyczna.

Sąd zastrzegł, że odrzucając skargę "ani nie potwierdził zgodności z prawem zaskarżonej uchwały, ani też nie podważył tej zgodności".

Orzeczenie nie jest prawomocne. Na razie nie wiadomo czy prezydent, którego nie było w środę w sądzie, będzie je skarżył do NSA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.