WKG 2017, zadania własne: Wojewoda podlaski wie, co zrobić z zadaniami własnymi samorządu

  • Bartosz Dyląg
  • 12-10-2017
  • drukuj
Zadania zlecone samorządu trzeba wystandaryzować. Musimy ustalić pewien standard, który obowiązuje przy wykonywaniu danych zadań na poziomie całego kraju i określić tego koszty - uważa Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, z którym rozmawialiśmy podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego.
WKG 2017, zadania własne: Wojewoda podlaski wie, co zrobić z zadaniami własnymi samorządu
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski nie obawia się o przyszłość samorządu terytorialnego w kraju. fot. PTWP

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski nie obawia się o przyszłość samorządu terytorialnego w kraju. Jest zdania, że samorząd jest niekwestionowanym elementem naszego ustroju administracyjnego, odgrywa ważną rolę w tworzeniu warunków do rozwoju społeczno-ekonomicznego, rola ta jest bardzo mocno zaakcentowana na przykład w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

- Możemy dyskutować, czy dane zadania powinny być wykonywane przez samorządy, czy administrację rządową, ale jest to obszar niewielkich różnic – uważa Bohdan Paszkowski.

Wojewoda podlaski dodaje, że koncepcje likwidacji urzędów wojewódzkich pojawiły się, gdy Platforma Obywatelska traciła władzę. Podobnie było z pomysłami likwidacji NIK. - Świadczy to o płytkości myśli ustrojowej w Platformie. To głosy nieprzemyślane delikatnie rzecz ujmując – twierdzi wojewoda Paszkowski.

W opinii Bohdana Paszkowskiego reforma samorządów, którą realizuje PiS, będzie elementem usprawnienia działań państwa. Tam, gdzie sprawność administracji nie jest najlepsza bądź zadania są rozproszone między różnego rodzaju instytucje samorządowe, przepisy trzeba poprawiać.

Wojewoda podlaski podaje przykład prawa wodnego, gdzie rozproszenie kompetencji powoduje niefunkcjonalność tych rozwiązań, co utrudnia życie obywatelom.

Innym przykładem jest niedofinansowanie zadań zleconych samorządu. – Jeśli Polska będzie się rozwijała, również siła finansowa będzie się wzmacniała, bo będą rosły wpływy podatkowe – zauważa wojewoda podlaski. – Z drugiej strony zadania zlecone samorządu trzeba wystandaryzować. Musimy ustalić pewien standard, który obowiązuje przy wykonywaniu danych zadań na poziomie całego kraju i określić tego koszty. To jest proces już rozpoczęty – podkreśla wojewoda.

Cała rozmowa w wideo poniżej:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Mowa o zadaniach własnych czy zleconych ? W tytule inaczej, w treści artykułu inaczej

czytelnik, 2017-10-12 08:26:53 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU