PARTNER PORTALU
  • BGK

Łomża. Wiceprezydent podpisał umowę o współpracy z resortem kultury

  • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 13:30
Łomża. Wiceprezydent podpisał umowę o współpracy z resortem kultury
W imieniu miasta umowę o prowadzenie jako wspólnej instytucji kultury Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży podpisał prezydent miasta Mariusz Chrzanowski. (fot. Twitter/MKiDN)

W piątek (9.01) minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał umowę o współprowadzeniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. - Chcemy, żeby kultura była dostępna w Polsce dla wszystkich w taki sam sposób - mówił podczas uroczystości.
W imieniu miasta umowę o prowadzenie jako wspólnej instytucji kultury Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży podpisał prezydent miasta Mariusz Chrzanowski. - Tego typu działanie jak wsparcie państwa - centralnego budżetu, resortu kultury dla polskiej instytucji kultury o charakterze regionalnym, lokalnym - to jest nasz obowiązek. I to jest wyraz naszej polityki - powiedział minister Gliński.

- Chcemy, żeby kultura była dostępna w Polsce dla wszystkich w taki sam sposób. (...) filharmonia łomżyńska jest (...) instytucją kultury, która zapewnia wysoką jakość wykonania, wysoką jakoś kultury, a więc tutaj, w Łomży, macie państwo dostęp do kultury na najwyższym poziomie - zaznaczył wicepremier. Jak dodał, takie działania, jak dzisiejsze podpisanie umowy o współprowadzeniu ma wzmocnić jeszcze i zapewnić, że tak będzie dalej, i będzie jeszcze lepiej, będą jeszcze większe możliwości dla funkcjonowania instytucji kultury.

- Realizujemy w ten sposób nasz programowy postulat i obowiązek ministra kultury, a mianowicie zasadę zrównoważonego rozwoju i dostępu - i w sensie terytorialnym, i w sensie regionalnym - bo chcemy, żeby cała Polska miała równy dostęp do kultury, ale także w sensie zrównoważonym - powiedział Gliński. Jego zdaniem, kultura jest również kołem zamachowym także rozwoju gospodarczego i rozwoju społeczno-gospodarczego.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży powstała w 1977 roku jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna. W ciągu 35-letniego okresu swego istnienia dała ponad tysiąc koncertów w kraju i poza jego granicami. W 2008 r. została przemianowana na Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.