PARTNER PORTALU
 • BGK

Podlaskie: blisko 40 projektów kulturalnych dla lokalnej społeczności

 • PAP/JS    15 maja 2018 - 16:05
Podlaskie: blisko 40 projektów kulturalnych dla lokalnej społeczności
Zostaną zorganizowane m.in. potańcówki retro, warsztaty komiksowe, powstaną szlaki historyczne, wydana zostanie płyta z pieśniami patriotycznymi (fot. pixabay.com)

Komiksy, potańcówki, przewodniki, murale, szlaki historyczne, warsztaty otrzymały wsparcie z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. 37 pomysłów gminnych ośrodków i animatorów kultury otrzymało wsparcie w wysokości 240 tys. zł.
 • O środki mogły się ubiegać gminne ośrodki kultury z regionu.
 • Wsparto w sumie dwadzieścia pomysłów, każdy otrzymał pięć tys. zł.
 • Zostaną zorganizowane m.in. potańcówki retro, warsztaty komiksowe, powstaną szlaki historyczne, wydana zostanie płyta z pieśniami patriotycznymi.

Pieniądze pochodziły z dwóch konkursów - "Pomost dla Niepodległej" oraz "Podlaski Pomost Kultury" zorganizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK); we wtorek (15 maja)  podpisano umowy na realizację wybranych pomysłów.

Jak mówił na konferencji prasowej dyrektor WOAK Cezary Mielko, dzięki takim konkursom, oprócz pomocy merytorycznej i organizacyjnej, ośrodek może wesprzeć małe ośrodki kultury i animatorów kultury finansowo w "realizowaniu różnych lokalnych, wspaniałych pomysłów".

W ramach konkursu "Pomost dla Niepodległej" do podziału było 100 tys. zł z budżetu województwa podlaskiego na inicjatywy związane z setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O środki mogły się ubiegać gminne ośrodki kultury z regionu. Wsparto w sumie dwadzieścia pomysłów, każdy otrzymał pięć tys. zł. Zostaną zorganizowane m.in. potańcówki retro, warsztaty komiksowe, powstaną szlaki historyczne, wydana zostanie płyta z pieśniami patriotycznymi.

Miejsko-gminny Ośrodek Kultury w Lipsku zorganizuje dla dzieci i młodzieży warsztaty komiksowe, a następnie wyda ich zbiór w formie książki. Jak mówił dziennikarzom dyrektor tego ośrodka Wiesław Bochonko, chodzi o zachęcenie dzieci do poznania rodzinnych historii, rozmowy z dziadkami i pradziadkami o historii. Następnie te opowieści uczestnicy przeniosą podczas komiksowych warsztatów "na papier".

W Korycinie na gminnym urzędzie powstanie historyczny mural, zostanie też zorganizowana historyczna wycieczka po regionie. Jak powiedziała dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Korycinie Beata Matyskiel, wycieczka będzie okazją do przypomnienia sobie, ale też poznania miejsc związanych z historią lokalną.

Natomiast w ramach projektu "Podlaski Pomost Kultury", który od trzech lat realizowany jest przez WOAK dzięki wsparciu m.in. z Narodowego Centrum Kultury, zrealizowanych zostanie 17 projektów. Budżet konkursu wynosił 140 tys. zł, a pieniądze można było otrzymać na działania z zakresu edukacji kulturowej.

Katarzyna Kościewicz zrealizuje projekt "Z sąsiedzką wizytą. Mój przewodnik po Podlasiu". Jak powiedziała, będzie to cykl warsztatów i zajęć plenerowych dla dzieci w wieku 8-10 lat, które będą poznawały walory regionu, odwiedzą Białystok, Kruszewo i Tykocin, a następnie stworzą swój przewodnik po województwie.

Natomiast Wiktor Kuć zorganizuje w wakacje muzyczne warsztaty dla młodzieży z miejscowości Kleszczele. Młodzi ludzie będą uczyć się gry na instrumentach perkusyjnych. Na zakończenie powstanie film dokumentalny z elementami teledysku.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno mówił, że to ważne, iż zarząd województwa może wesprzeć gminne ośrodki kultury, bo te pieniądze są w tych miejscach bardzo potrzebne i wspomagają lokalną społeczność. "Bardzo często ta edukacja kulturalna i wychowanie od młodego pokolenia poprzez naszych kochanych seniorów odbywa się właśnie u państwa (w gminnych ośrodkach kultury)" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.