PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska Wschodnia potrzebuje jednolitych standardów. Dla postępu biznesowego i cywilizacyjnego

  • aw/wnp.pl(KW)    6 września 2017 - 13:27
Polska Wschodnia potrzebuje jednolitych standardów. Dla postępu biznesowego i cywilizacyjnego
Ważnym obszarem wsparcia przedsiębiorczości i przedsiębiorców przez samorząd województwa podlaskiego jest powiększanie skali nowych inwestycji i eksportu - mówi marszałek Jerzy Leszczyński (fot.PTWP)

Regiony Polski Wschodniej stanowią swego rodzaju platformę startową dla przedsięwzięć gospodarczych, skierowanych na Wschód - przekonuje Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.
Jak podkreśla marszałek podlaski, sfera gospodarcza, rozwój konkurencyjnej gospodarki regionu odgrywa kluczową rolę w Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020.

- W naszej strategii, tak jak w SOR, kładziemy nacisk na koncepcję inteligentnych specjalizacji. Możemy łączyć tradycje gospodarcze regionu z najnowszą wiedzą i technologiami - tak, jak już się dzieje np. w sektorze rolno-spożywczym, a nawet w samym rolnictwie. Coraz częściej wykorzystujemy robotykę dedykowaną tej gałęzi przemysłu, a produkowaną przez naszą podlaską branżę metalowo-maszynową, w szczególności zaś przez firmy wytwarzające roboty dla rolnictwa - mówi Jerzy Leszczyński w rozmowie z portalem wnp.pl.

Jeśli chodzi o współpracę z biznesem, regiony Polski Wschodniej mogą pochwalić się prężnie działającymi klastrami. Dwa z nich - Klaster Obróbki Metali oraz Wschodni Klaster Budowlany - mają status Krajowych Klastrów Kluczowych.

Ważnym obszarem wsparcia przedsiębiorczości i przedsiębiorców przez samorząd województwa podlaskiego jest powiększanie skali nowych inwestycji i eksportu.

- Działania te są prowadzone przez Podlaskie Centrum Obsługi Inwestorów (COI), funkcjonujące w strukturach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Planujemy dalszy rozwój tej aktywności, czyli zacieśnienie współpracy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi, parkami naukowo-technologicznymi, ale też z samorządami. Właśnie na poziomie samorządów miast i gmin chcielibyśmy wypracować jednolite standardy prezentacji obszarów inwestycyjnych, a także udoskonalić sposoby i metody upowszechniania inwestycyjnej oferty - podkreśla Leszczyski.

Marszałek mówi też o wykorzystaniu funduszy unijnych w kontekście "zasypywania" zapóźnień cywilizacyjnych.

- Pierwsze dwa lata realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego nie należały do łatwych: kończył się poprzedni program, a w tym samym czasie uruchamialiśmy nowy. Inny system wdrażania czy kryteria wyboru projektów okazały się problemem dla wielu wnioskodawców, którzy, wbrew naszym oczekiwaniom, nie zasypali nas lawiną projektów - przynaje samorzadowiec. - Na szczęście sytuacja się zmieniła. Obecnie niemal każde posiedzenie zarządu województwa podlaskiego kończy się zatwierdzeniem listy projektów wybranych do dofinansowania. Poziom realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego rośnie. Cały czas podpisujemy umowy z beneficjentami, ale też ogłaszamy nowe konkursy i wspieramy projekty pozakonkursowe - dodaje Leszczyński.

Cały wywiad czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.