PARTNER PORTALU
 • BGK

13 lipca komisja weryfikacyjna zbada sprawę Chmielnej 70

 • PAP/JS    5 lipca 2017 - 18:51
13 lipca komisja weryfikacyjna zbada sprawę Chmielnej 70
Komisja bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Fot. pixabay

13 lipca komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zbada sprawę działki pod dawnym adresem Chmielna 70, od której zaczęła się afera reprywatyzacyjna. Na rozprawę wezwano beneficjentów decyzji, w tym Marzenę K. oraz prezydent m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.
Komisja wystąpi też do Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o informację, czy prowadziły one w poprzednich latach postępowania w sprawach reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich.

Takie decyzje komisja podjęła w środę na posiedzeniu niejawnym.

Jak głosi komunikat komisji, na 13 lipca wezwano: Krzysztofa Śledziewskiego, b. urzędnika stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami - jako świadka. Jako strony wezwano: beneficjentów decyzji, w tym Marzenę K. i prezydent Warszawy.

Afery reprywatyzacyjna w stolicy stała się głośna latem 2016 r. po ujawnieniu przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy wartej ok. 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Na mocy decyzji ratusza z 2012 r. została ona przejęta przez trzy osoby, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że odszkodowanie za nią dostał wcześniej jej ostatni przedwojenny właściciel, obywatel Danii. Prokuratorskie zarzuty mają już osoby zaangażowane w zwrot działki, m.in. b. urzędnik ratusza Jakub R. i znany adwokat Robert N. (przebywają w areszcie).

Komisja bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Komisja może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości) albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • andrzej, 2017-07-07 15:20:31

  sens istnienia tej komisji jest rownie wazny co komisja amber gold, i tak nami pis manipuluje, a my ciemny lud jeszcze za to zaplacimy
 • Pytanie badawcze, 2017-07-07 14:50:28

  Czy w Polsce legalnie działali szmalcownicy?
 • fran, 2017-07-07 14:33:31

  To komisja dalej funkcjonuje? Ile zaplacimy za jej funkcjonowanie? No ile? Bo watpie zeby jakis pisor tam charytatywnie siedzial dla dobra panstwa