PARTNER PORTALU
  • BGK

2,1 mln zł od samorządu pomorskiego na usuwanie szkód po nawałnicy

  • PAP/JS    22 sierpnia 2017 - 17:53
2,1 mln zł od samorządu pomorskiego na usuwanie szkód po nawałnicy
Z budżetu samorządu województwa pójdzie także 100 tys. zł na zakup pilarek, które zostaną przekazane jednostkom ochotniczych straży pożarnych z województwa pomorskiego. (fot. gdansk.uw.gov.pl)

2,1 mln zł na usuwanie szkód w związku z nawałnicą, która przeszła w Pomorskiem w nocy z 11 na 12 sierpnia, przekaże samorząd województwa pomorskiego. Uchwałę w tej sprawie przyjęto jednogłośnie podczas nadzwyczajnej sesji sejmiku pomorskiego.
• Sejmik województwa pomorskiego przyjął też jednomyślnie specjalną rezolucję w związku z sytuacją po nawałnicy, która nawiedziła region.

• W rezolucji wyrażono wdzięczność służbom ratowniczym i zaangażowanym ludziom niosącym pomoc poszkodowanym, a także podziękowano za dary rzeczowe i pomoc finansową.

Sesję poprzedzono minutą ciszy za pięć ofiar śmiertelnych, które spowodował kataklizm.

2 mln zł trafi na likwidację skutków nawałnicy w rejonie dróg wojewódzkich w Bytowie, Chojnicach i Kartuzach. Pieniądze będą przekazane m.in. na odtworzenie konstrukcji dróg zniszczonych przez upadające drzewa oraz odtworzenie zniszczonych elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego tj. oznakowania pionowego barier energochłonnych oraz poręczy mostowych.

Z budżetu samorządu województwa pójdzie także 100 tys. zł na zakup pilarek, które zostaną przekazane jednostkom ochotniczych straży pożarnych z województwa pomorskiego.

Sejmik województwa pomorskiego przyjął też jednomyślnie specjalną rezolucję w związku z sytuacją po nawałnicy, która nawiedziła region.

"Z bólem przyjęliśmy wiadomość o ofiarach śmiertelnych i czcimy pamięć tych, którzy w wyniku tej katastrofy stracili życie. Mamy nadzieję, że ranni szybko powrócą do pełni sił i zdrowia. Pamięć o tej niszczycielskiej sile żywiołu długo pozostanie wśród mieszkańców Borów Tucholskich, Kaszub i Kociewia" - czytamy w rezolucji.

Podkreślono w niej, że "usuwanie skutków wichury wymaga długotrwałej szczególnej mobilizacji ze strony władz samorządowych i państwowych".

W rezolucji wyrażono wdzięczność służbom ratowniczym i zaangażowanym ludziom niosącym pomoc poszkodowanym, a także podziękowano za dary rzeczowe i pomoc finansową. "Po raz kolejny wiele naszych wspólnot lokalnych przekonało się, jak wielką wagę ma wzajemna solidarność i dobra samoorganizacja mieszkańców. (...) Te trudne doświadczenia związane ze skutkami nawałnicy jeszcze bardziej wzmocniły więzi łączące mieszkańców pomorskich miejscowości, gmin, powiatów i całego regionu" - ocenili radni.

Czytaj też: Wojewoda pomorski: Stan klęski żywiołowej nie był potrzebny, a wojsko pomogło na czas

"Straty materialne wywołane kataklizmem są olbrzymie, a w zakresie gospodarki leśnej nieporównywalne z żadnym z wcześniejszych zdarzeń w historii Pomorza. Zdajemy sobie sprawę, że przed nami wspólne zadanie odbudowy infrastruktury prywatnej i publicznej na zniszczonych terenach. Rozpoczęła się ona właściwie wkrótce po przejściu kataklizmu, ale wiele działań wymaga dobrej koordynacji i współdziałania wielu służb i instytucji" - zaznaczono w rezolucji.

Pomorscy radni liczą na "solidarną kooperację na tym polu wszystkich samorządów terytorialnych, administracji rządowej i strategicznych przedsiębiorstw państwowych oraz partnerów społecznych". "Wierzymy, że z tym wyzwaniem wszyscy sobie poradzimy w duchu współpracy ponad podziałami politycznymi" - podkreślono.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.