PARTNER PORTALU
  • BGK

2016 w pigułce. Oto najważniejsze wydarzenia społeczne

  • aw/PAP    27 grudnia 2016 - 07:15
2016 w pigułce. Oto najważniejsze wydarzenia społeczne
Niektóre ustawy i projekty ustaw wywołały falę protestów na ulicach (fot.znp.edu.pl)

Start rządowego Programu 500 plus, spór o Trybunał Konstytucyjny, Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO, 1050-lecie chrztu Polski, wznowienie badania katastrofy smoleńskiej, strajk kobiet czy reforma edukacji - te wydarzenia przykuwały uwagę opinii publicznej w 2016 r.
STYCZEŃ

- 1 stycznia - Weszły w życie przepisy, które wprowadzają ozusowanie umów zleceń. Składka emerytalna jest od tej pory płacona do minimalnego wynagrodzenia za pracę.

- 4 stycznia - ZUS zarejestrował pierwsze elektroniczne zwolnienia lekarskie. Do końca 2017 r. obowiązywać będą równolegle dotychczasowe, papierowe zwolnienia.

- 7 stycznia - Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w sprawie 10 uchwał Sejmu z 2015 r. - o unieważnieniu wyboru w październiku 2015 r., przez poprzedni Sejm, 5 sędziów TK oraz o powołaniu w grudniu 2015 r. 5 nowych w ich miejsce. Zdania odrębne złożyło troje sędziów, w tym Andrzej Rzepliński.

- 15 stycznia - Sejm uchwalił nowelizację kilkunastu ustaw regulujących zasady pobierania przez służby specjalne billingów oraz prowadzenia przez nie kontroli operacyjnej, w tym podsłuchów. Było to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. o niekonstytucyjności części zasad inwigilacji. Zastrzeżenia do projektu wyrażała opozycja, RPO, Krajowa Rada Sądownictwa oraz wiele innych organów, środowisk i stowarzyszeń. RPO Adam Bodnar zaskarżył ustawę do TK.

- 23 stycznia - Weszła w życie nowelizacja, znosząca obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków.

LUTY

- 4 lutego - Szef MON Antoni Macierewicz wznowił badanie katastrofy smoleńskiej. Do tego celu została powołana podkomisja w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Przewodniczącym podkomisji został dr inż. Wacław Berczyński, podobnie jak większość jej członków wcześniej związany z parlamentarnym zespołem smoleńskim kierowanym przez Macierewicza.

- 16 lutego - 4,5 roku więzienia w zawieszeniu, 93 tys. zł grzywny oraz przepadek przyjętych korzyści - to wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie wobec Andrzeja M., głównego oskarżonego w "infoaferze" - nieprawidłowościach w przetargach z lat 2007-2010 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych dla MSWiA i KGP. Wyrok był wynikiem poddania się M. karze, na co zgodziła się prokuratura.

- 17 lutego - Prof. Marek Zirk-Sadowski został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- 19 lutego - Ernest Bejda został powołany przez premier Beatę Szydło na szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

- 22 lutego - IPN udostępnił dziennikarzom dokumenty agenta SB "Bolka", znalezione u wdowy po Czesławie Kiszczaku. Są to teczka personalna i teczka pracy z lat 1970-1976 TW "Bolek", gdzie znajduje się odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Są tam też doniesienia "Bolka" oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z nim.

- 22 lutego - Premier powołała szefów służb specjalnych - AW płk Grzegorza Małeckiego, ABW prof. Piotra Pogonowskiego, SWW płk Andrzeja Kowalskiego i SKW Piotra Bączka.

- 25 lutego - Odmienność płci nie jest konieczna do uznania, że dwie osoby pozostają we wspólnym pożyciu - uznał w uchwale siedmiu sędziów Izby Karnej Sąd Najwyższy. Otworzyło to drogę np. do odmowy zeznań wobec oskarżonego partnera tej samej płci.×
KOMENTARZE (1)

  • Mario, 2016-12-27 12:47:46

    wznowienie badania katastrofy smoleńskiej - to jest wydarzenie społeczne ???? Przukuwające uwagę ? Chyba wąskiej grupy pseudonaukowców, dla których komenda PULL UP nie jest wystarczająco jasna.