PARTNER PORTALU
 • BGK

2016 w pigułce. Oto najważniejsze wydarzenia społeczne

 • aw/PAP    27 grudnia 2016 - 07:15
2016 w pigułce. Oto najważniejsze wydarzenia społeczne
Niektóre ustawy i projekty ustaw wywołały falę protestów na ulicach (fot.znp.edu.pl)

Start rządowego Programu 500 plus, spór o Trybunał Konstytucyjny, Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO, 1050-lecie chrztu Polski, wznowienie badania katastrofy smoleńskiej, strajk kobiet czy reforma edukacji - te wydarzenia przykuwały uwagę opinii publicznej w 2016 r.
STYCZEŃ

- 1 stycznia - Weszły w życie przepisy, które wprowadzają ozusowanie umów zleceń. Składka emerytalna jest od tej pory płacona do minimalnego wynagrodzenia za pracę.

- 4 stycznia - ZUS zarejestrował pierwsze elektroniczne zwolnienia lekarskie. Do końca 2017 r. obowiązywać będą równolegle dotychczasowe, papierowe zwolnienia.

- 7 stycznia - Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w sprawie 10 uchwał Sejmu z 2015 r. - o unieważnieniu wyboru w październiku 2015 r., przez poprzedni Sejm, 5 sędziów TK oraz o powołaniu w grudniu 2015 r. 5 nowych w ich miejsce. Zdania odrębne złożyło troje sędziów, w tym Andrzej Rzepliński.

- 15 stycznia - Sejm uchwalił nowelizację kilkunastu ustaw regulujących zasady pobierania przez służby specjalne billingów oraz prowadzenia przez nie kontroli operacyjnej, w tym podsłuchów. Było to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. o niekonstytucyjności części zasad inwigilacji. Zastrzeżenia do projektu wyrażała opozycja, RPO, Krajowa Rada Sądownictwa oraz wiele innych organów, środowisk i stowarzyszeń. RPO Adam Bodnar zaskarżył ustawę do TK.

- 23 stycznia - Weszła w życie nowelizacja, znosząca obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków.

LUTY

- 4 lutego - Szef MON Antoni Macierewicz wznowił badanie katastrofy smoleńskiej. Do tego celu została powołana podkomisja w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Przewodniczącym podkomisji został dr inż. Wacław Berczyński, podobnie jak większość jej członków wcześniej związany z parlamentarnym zespołem smoleńskim kierowanym przez Macierewicza.

- 16 lutego - 4,5 roku więzienia w zawieszeniu, 93 tys. zł grzywny oraz przepadek przyjętych korzyści - to wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie wobec Andrzeja M., głównego oskarżonego w "infoaferze" - nieprawidłowościach w przetargach z lat 2007-2010 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych dla MSWiA i KGP. Wyrok był wynikiem poddania się M. karze, na co zgodziła się prokuratura.

- 17 lutego - Prof. Marek Zirk-Sadowski został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- 19 lutego - Ernest Bejda został powołany przez premier Beatę Szydło na szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

- 22 lutego - IPN udostępnił dziennikarzom dokumenty agenta SB "Bolka", znalezione u wdowy po Czesławie Kiszczaku. Są to teczka personalna i teczka pracy z lat 1970-1976 TW "Bolek", gdzie znajduje się odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Są tam też doniesienia "Bolka" oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z nim.

- 22 lutego - Premier powołała szefów służb specjalnych - AW płk Grzegorza Małeckiego, ABW prof. Piotra Pogonowskiego, SWW płk Andrzeja Kowalskiego i SKW Piotra Bączka.

- 25 lutego - Odmienność płci nie jest konieczna do uznania, że dwie osoby pozostają we wspólnym pożyciu - uznał w uchwale siedmiu sędziów Izby Karnej Sąd Najwyższy. Otworzyło to drogę np. do odmowy zeznań wobec oskarżonego partnera tej samej płci.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Mario, 2016-12-27 12:47:46

  wznowienie badania katastrofy smoleńskiej - to jest wydarzenie społeczne ???? Przukuwające uwagę ? Chyba wąskiej grupy pseudonaukowców, dla których komenda PULL UP nie jest wystarczająco jasna.