PARTNER PORTALU
  • BGK

3,1 mld zł na program "Za życiem"

  • bad    14 marca 2018 - 21:35
3,1 mld zł na program "Za życiem"
Nakłady na politykę rodzinną w 2017 r. wyniosły ponad 3,1 proc. PKB (Fot. Pixabay)

W Warszawie podsumowano konsultacje społeczne zmian w ustawach wdrażających program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem". W wydarzeniu udział wzięła wicepremier Beata Szydło, minister Elżbieta Rafalska oraz wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.
– Program „Za życiem” jest wyjątkowy. Żaden program nie powstał w tak szczególnych okolicznościach, z tak wielkim poczuciem misji, którą powinniśmy podjąć po to, by faktycznie pokazać, że dla polskiego państwa wspieranie wszystkich obywateli, każdego, jest niezwykle ważne, a szczególnie tych, którzy są w trudniejszej sytuacji, którzy są słabsi, którzy wymagają troski i opieki – powiedziała wicepremier Beata Szydło.

Minister Elżbieta Rafalska podkreślała podczas, że Polska jest wśród liderów w UE, jeśli chodzi o nakłady na politykę rodzinną - w 2017 r. wyniosły one ponad 3,1 proc. PKB – podała.

Czytaj też: Za życiem": Tyle rodzin skorzystało już z programu

- Po raz pierwszy spojrzeliśmy na politykę społeczną, że to jest ważna inwestycja, że to nie jest koszt, to nie jest wydatek – powiedziała minister Rafalska. Przypominała m.in., że z Programu „Rodzina 500 plus” korzysta ponad 3,6 mln polskich dzieci.

Minister wskazała także m.in., że trzykrotnie zwiększone zostały środki na rozwój miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. Podała, że w tym roku może powstać 24,5 tys. nowych miejsc opieki oraz, że dofinansowane zostanie 56 tys. już istniejących miejsc, w tym prawie 640 dla dzieci z niepełnosprawnością.

Przypomniała również m.in, że od stycznia br. wprowadzono Mobilną Kartę Dużej Rodziny. Jak mówiła, wyzwaniem jest teraz mobilna legitymacja osoby z niepełnosprawnością.

Pierwszy etap programu "Za życiem" to m.in. wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, wzmocnienie roli asystentów rodziny, rozwój mieszkań chronionych i nowy program polityki zdrowotnej. Drugi etap obejmować ma m.in. wsparcie byłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej, wydłużenie z 14 do 30 dni prawa do zasiłku opiekuńczego oraz wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.