PARTNER PORTALU
  • BGK

34 miejsca będą starały się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

  • PAP/JS    21 czerwca 2017 - 18:24
34 miejsca będą starały się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach jest w gronie obiektów leżących na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (fot.mat.prasowe)

34 miejsca będą starały się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie - napisano na stronie sesji. Polskim kandydatem jest kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.
• Sesja odbędzie się w dniach 2-12 lipca w Krakowie.

• Jeżeli na sesji w Krakowie zapadnie decyzja o wpisie polskiego obiektu, będzie to 15. miejsce w Polsce na Liście Światowego Dziedzictwa.

Tegoroczne nominacje do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa składają się z siedmiu miejsc przyrodniczych, jednego mieszanego (tj. przyrodniczego i kulturowego) i 26 miejsc kulturowych.

Obiekty przyrodnicze, które starają się o wpis na listę to: pierwotne lasy bukowe w Karpatach i innych regionach Europy - rozszerzenie wpisu "Pierwotne lasy bukowe w Karpatach (obiekt transgraniczny)"; Park Narodowy Los Alerces w Argentynie; Kompleks W-Arly-Pendjari - rozszerzenie wpisu "Park Narodowy W w Nigrze" na Benin i Burkina Faso; Hoh Xil w prowincji Qinghai w Chinach; Park Narodowy Mole w Ghanie; Obszar chroniony Bhitarkanika w Indiach; Krajobrazy Daurii w Mongolii i Rosji.

Wśród obiektów kulturowych znalazły się: zabytkowe centrum miasta M'banza-Kongo w Angoli; zabytkowe centrum miasta Szeki z Pałacem Chanów w Azerbejdżanie; stanowisko archeologiczne na przystani Valongo w Brazylii; stanowisko archeologiczne Sambor Prei Kuk reprezentujące kulturowy krajobraz starożytnego regionu Ishanapura w Kambodży; wyspa Gulangyu: historyczna kolonia międzynarodowa w Chinach; weneckie fortyfikacje z XV-XVII wieku w Chorwacji, Czarnogórze, Włoszech; Kujataa - subarktyczny krajobraz rolniczy w Grenlandii; Asmara: Modernistyczne Miasto Afryki w Erytrei; Taputapuatea we Francji.

Na liście nominowanych znalazł się także francuski Strasburg: od Grande-Ile do Neustadt, sceneria europejskiego miasta - rozszerzenie "Grande Ile w Strasburgu"; Monastyr Gelati - znaczące zmniejszenie granicy "Katedra Bagrati oraz and Monastyr Gelati" - w Gruzji; jaskinie z najstarszymi przykładami sztuki z okresu epoki lodowej w Niemczech.

Również nominowane są niemieckie: Bauhaus i jego obiekty w Weimarze, Dessau i Bernau - rozszerzenie "Bauhaus i jego obiekty w Weimarze i Dessau"; Katedra w Naumburgu i późnośredniowieczny krajobraz kulturowy doliny rzek Soławy i Ustruty.

Ponadto: zabytkowa część Ahmadabadu, Indie; Miasto historyczne w mieście Jazd - Islamska Republika Iranu; święta wyspa Okimoshima i związane z nią miejsca w regionie Munakata - Japonia; eklektyczna architektura miasta As-Salt (1865-1925), geneza i ewolucja języka architektonicznego Lewantu - Jordania; Stare Miasto w Hebronie (Al-Khalil) - Palestyna; kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach - Polska; Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w mieście Swijażsk - Rosja; krajobraz kulturowy Khomani - Republika Południowej Afryki; pozostałości kultury talojatyckiej na Minorce - Hiszpania; Afrodyzja - Turcja; Khor Dubai, tradycyjny port handlowy w Dubaju - Zjednoczone Emiraty Arabskie; Lake District (Kraina Jezior) w Anglii - Wielka Brytania.

W kategorii obiektów o charakterze mieszanym nominowano dolinę Tehuacan-Cuicatlan w Meksyku.

W trakcie sesji Komitet przeprowadzi także przegląd stanu zachowania 99 obiektów Światowego Dziedzictwa i 55 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa w zagrożeniu, podczas sesji której obrady będą transmitowane online na stronie: http://whc.unesco.org/en/35/.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.