PARTNER PORTALU
  • BGK

500+ czy Aktywna Rodzina. Nowoczesna wylicza różnice na kalkulatorze

  • PAP/AH    16 marca 2018 - 14:09
500+ czy Aktywna Rodzina. Nowoczesna wylicza różnice na kalkulatorze
(fot. Shutterstock)

Nowoczesna zaprezentowała w piątek kalkulator, dzięki któremu, rodziny będą mogły dokonać porównania wysokości świadczeń, które otrzymują w ramach programu Rodzina 500 plus z kwotą, którą dostaliby, gdyby w życie wszedł prorodzinny program Nowoczesnej "Aktywna Rodzina".
  • Opracowywany przez zespół Nowoczesnej program "Aktywna rodzina" ma być odpowiedzią na program Rodzina 500 plus, który - w ocenie Nowoczesnej - jest nieefektywny i niesprawiedliwy.
  • Według propozycji Nowoczesnej, wsparcie otrzymałoby każde dziecko, ale pod warunkiem, że jeden z rodziców będzie pracował.
  • Prorodzinna inicjatywa ma przyczynić się do zwiększenia dzietności w Polsce, a także zaktywizować zawodowo społeczeństwo.

Zgodnie z założeniami programu "Aktywna rodzina", rodzina otrzymywałaby w postaci ulg podatkowych 3 tys. rocznie na każde dziecko, rozpoczynając od pierwszego i niezależnie od ich liczby. Uwzględnione mają być wszystkie osoby pracujące, niezależnie od formy rozliczenia dochodów - zarówno te płacące podatek dochodowy PIT, jak i podatek rolny.

Pomoc finansowa trafiłaby do rodzin, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, co oznacza, że roczne dochody na podatnika nie przekraczają 85 528 zł. To - jak wskazuje Nowoczesna - dotyczy 97 proc. podatników.

Na piątkowej konferencji prasowej członek zarządu Nowoczesnej Mateusz Sabat przedstawił kalkulator, dzięki któremu, rodziny będą mogły obliczyć, ile środków finansowych otrzymają w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus i porównać to z kwotą, którą dostaliby, gdyby w życie wszedł program Nowoczesnej "Aktywna Rodzina". Kalkulator Nowoczesnej dostępny jest na stronie: www.aktywnarodzina.eu.

Sabat zaprezentował porównanie wysokości świadczeń na przykładzie rodziny, w której między dziećmi jest duża różnica wieku. Jak wyliczono, przy zarobkach rodziców 2200 zł oraz 2100 zł brutto i wieku dzieci 7 oraz 17 lat, w programie Nowoczesnej rodzina otrzymałaby łącznie 36 tys. zł. W programie rządowym jest to 6 tys. zł.

Rzeczniczka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska przedstawiła nowe elementy programu "Aktywna rodzina", opracowane przez członków zespołu parlamentarnego oraz sieci eksperckiej Nowoczesnej "Lepsza Polska". Wskazywała, że wprowadzenie ulgi podatkowej oznaczać będzie oszczędności rzędu 7 mld zł. rocznie. Program "Aktywna rodzina" przewiduje, że mogą one zostać przeznaczone na kolejnych pięć elementów programu.

Pierwszy z nich, zakłada ułatwienie rodzicom dzieci do 3 roku życia pracy w niepełnym wymiarze godzin. Program przewiduje też, by chorobowe kobiet w ciąży od pierwszego dnia było opłacane przez państwo. Ponadto, Nowoczesna chce, by urlop rodzicielski sprzyjał dzieleniu się obowiązkami przez matkę i ojca.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • japatrze, 2018-03-17 22:39:02

    Co tu dużo mówić - wybory się zbliżają. Teraz tylko czekać aż PO ich przelicytuje.