PARTNER PORTALU
  • BGK

500 plus, 1 sierpnia: 2,8 tys. wniosków pierwszego dnia

  • aw/PAP    1 sierpnia 2017 - 10:27
500 plus, 1 sierpnia: 2,8 tys. wniosków pierwszego dnia
Wnioski można składać w urzędach/ośrodkach pomocy społecznej lub elektronicznie (fot.ilustracyjne: UM Białystok)

2 tys. 832 wniosków złożono we wtorek (1 sierpnia), w pierwszym dniu nowego okresu zasiłkowego programu Rodzina 500 Plus - poinformowała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.
Jak wyjaśniła są to dane na godz. 8 rano. Nowy okres rozliczeniowy zaczyna się 1 października.

Rafalska odwiedziła w Ostródzie (Warmińsko-mazurskie) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, gdzie zapoznała się z organizacją pracy urzędu w zakresie przyjmowania wniosków. Podkreśliła, że 1 sierpnia w nowym okresie zasiłkowym to ważny moment, ponieważ tego dnia rozpoczyna się przyjmowanie wniosków.

Czytaj też: Wszystko co musicie wiedzieć o nowym okresie rozliczeniowym 500 plus

Jak podkreśliła, dla korzystających z programu ważne jest to, by pamiętali, że wniosek o świadczenie trzeba ponowić. "Przypomnę, że można jednocześnie składać wnioski o świadczenie rodzinne i świadczenie z funduszu alimentacyjnego dla osób, które spełniają określone wymagania"- wyjaśniła Rafalska.

Podkreśliła, że sierpień i wrzesień będą miesiącami o wzmożonej pracy pracowników samorządów w skali całego kraju. "Łącznie wniosków może być złożonych około 4 mln. Będzie to także sprawdzian umiejętności organizacyjnych dla samorządów"- dodała.

Rafalska zachęcała, by wnioski składać także drogą elektroniczną. "Jest bardzo wygodna i udrożniona, udoskonalona droga elektronicznego składania wniosków i pewnie udział złożonych elektronicznie wniosków będzie coraz większy"- podała.

Wojewoda warmińsko-mazurskie Artur Chojecki podkreślił, że region warmińsko-mazurski a także Ostróda dobrze poradziły sobie z wdrożeniem i realizacją rządowego programu. Na Warmii i Mazurach z programu skorzystało ponad 160 tys dzieci, a wypłacona kwota świadczeń wyniosła 1 mld 270 mln zł. Wojewoda ocenił, że środki te poprawiły sytuację rodzin ale także gospodarkę regionu.

Minister przyznała, że warmińsko-mazurskie jest regionem, które ma wciąż wysokie, dwucyfrowe bezrobocie. "Nawet po znacznym spadku w czerwcu stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach wynosi 12,1 proc. gdy w skali kraju jest to 7,1 proc. Mówiąc, że cieszymy się z takiego spadku bezrobocia chciałabym, aby w Polsce zróżnicowanie regionalne było mniejsze i żeby nie było w ogóle regionów, które mają dwucyfrowe bezrobocie. Jest faktem, że spadek bezrobocia w czerwcu w warmińsko-mazurskim wyniósł 0,6 proc. czyli znacznie więcej niż w innych regionach" - dodała.

Pytana czy jest możliwe wprowadzenie świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko niezależnie od dochodu minister Rafalska podkreśliła, że koszt rozszerzenia programu wyniósłby wówczas co najmniej 20 mld zł więcej.

MRPiPS przypomina, że rodziny, które chcą zachować ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego muszą złożyć wniosek do końca sierpnia. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego.

Wypełniony wniosek o 500 plus można złożyć osobiście, listownie oraz online. W tym ostatnim przypadku można skorzystać z ministerialnego portalu Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS - Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz Profil Zaufany. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.