PARTNER PORTALU
 • BGK

500 plus aktywizuje dzieci i daje oszczędności w gminach

 • Bartosz Dyląg    4 kwietnia 2017 - 08:07
500 plus aktywizuje dzieci i daje oszczędności w gminach
Dwukadencyjność możemy wprowadzać, ale od nowych kadencji – mówi burmistrz Jasła Ryszard Pabian. Fot. YouTube

– Na pewno nie sprawdziły się obawy, że środki z 500 plus są przepijane. Pewnie w jednostkowych przypadkach tak się dzieje, natomiast z doświadczenia wiem, że rodziny są w stanie całkiem mądrze te środki zagospodarować. Np. więcej dzieci pojawia się w sekcjach sportowych, mniej wydajemy na dożywianie – twierdzi burmistrz Jasła Ryszard Pabian.
• Zdaniem burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana z PiS, dwukadencyjność możemy wprowadzać, ale od nowych kadencji.

• Zapewnienie ceny gazu na odrobinę tylko niższym poziomie, naprawdę zdecydowanie odwróciłoby sytuację, jak mówi Pabian.

• Burmistrz dodaje, że może nie wszystkie pieniądze z 500 plus idą bezpośrednio do dzieci, ale mają wpływ na poprawę sytuacji w domach tych dzieci.

****

Rząd nie konsultuje z wami wielu projektów dotyczących jednostek samorządowych.

Ryszard Pabian, burmistrz Jasła: – Czy wielu, nie wiem. Jestem członkiem komisji rewizyjnej Związku Miast Polskich, stąd też biorę udział w posiedzeniach Zarządu ZMP, na których opiniowane są ustawy i rozporządzenia przygotowywane zarówno przez Sejm, jak i poszczególne ministerstwa. To tylko opinia i ona nie musi być uwzględniana.

Owszem, boli nas, kiedy głos samorządowców nie jest uwzględniany w przypadku przepisów dotyczących samorządów. W ZMP są osoby, które wiele lat poświęciły sprawom samorządu, a ich uwagi wynikają z wieloletniego doświadczenia.

Zdaję sobie sprawę, że możliwości państwa, szczególnie w sprawach finansowych, są ograniczone. Wtedy bezwzględnie pełnią one priorytetową rolę przy podejmowaniu ustaw.

Zdecydowanie nie są to łatwe sprawy, natomiast głos samorządu w wielu przypadkach powinien być uwzględniany.

W sprawie dwukadencyjności rząd też specjalnie nie słucha przedstawicieli samorządów.

– Od strony formalnej uważam, że prawo powinno być ponad wszystkim i ustawy nie powinny działać wstecz. Dwukadencyjność możemy wprowadzać, ale od nowych kadencji.

Ostatnio mieliśmy Forum Samorządowe, gdzie protestowano przeciwko rządowym zmianom w samorządach. Ciągle słychać głosy samorządowców opozycyjnych, was, samorządowców PiS, słychać znacznie słabiej. Nie macie ochoty mocniej bronić rządu?

– Bronimy go. Wbrew pozorom, samorządowców PiS jest mało. Może dlatego głos ten nie jest tak słyszalny, ponieważ jeszcze jesteśmy zdecydowaną mniejszością.

Jeszcze... Przewiduje pan zmiany?

– Myślę, że będzie nas więcej.

Proszę przypomnieć sobie ostatni czas i powiedzieć: co pana, jako samorządowca, najbardziej zdenerwowało?

– To jest problem, który jest bardzo łatwy do załatwienia. Chodzi o obowiązujący przepis, który rozróżnia utrzymanie chodników w zależności od tego, czy przylegają one do nieruchomości prywatnej, czy też nie.

W danej części porządek utrzymuje miasto, a nagle jest to po stronie mieszkańca, niejednokrotnie osoby starszej, po osiemdziesiątce, która nie jest w stanie tego obowiązku spełnić. Problem jest zwłaszcza w zimowym okresie. Korzystającego z chodnika nie obchodzi, kto ma obowiązek odśnieżania – zawsze ma pretensje do miasta. Ten przepis powinno się zmienić.×
KOMENTARZE (6)

 • Gosc, 2017-04-07 19:37:13

  Tylko pierwsze dziecko poszkodowane!!!!
 • Grzes, 2017-04-04 21:28:19

  Jak trzeba chodnik odśnieżyć to jest to MÓJ chodnik, MÓJ obowiązek.A jak stoję na tym MOIM chodniku i piję piwo, to dostaję mandata za picie w miejscu PUBLICZNYM, należącym do miasta. Co to ma być?!
 • pracowałem 42 dla Polski, 2017-04-04 15:51:01

  Wydając pieniądze mamy oszczędności, cud. Ja, emeryt, wydaję na swoje utrzymanie całą emeryturę a jakoś nic nie mogę oszczędzić, o, przepraszam, dostałem podwyżkę świadczenia emerytalnego prawie 6 zł miesięcznie. Poszaleję.