PARTNER PORTALU
  • BGK

500 plus dla rodzin pracujących za granicą wciąż problemem. Wojewodowie też nie nadążają

  • KDS    23 marca 2018 - 11:04
500 plus dla rodzin pracujących za granicą wciąż problemem.  Wojewodowie też nie nadążają
1 stycznia 2018 r. wojewodowie przejęli od marszałków województw ponad 242 tys. niezałatwionych wniosków. (fot.shutterstock.com)

Przekazanie przez marszałków województw wojewodom spraw dotyczący świadczeń rodzinnych objętych koordynacją UE, w tym 500 plus, nie wystarczyło, aby wydawanie zaświadczeń ruszyło z kopyta - uważa Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Apeluje do resortu rodziny o podjęcie dalszych działań.
- Urzędy marszałkowskie nie radziły sobie z realizacją tego zadania, w efekcie czego dochodziło do znacznych opóźnień w zakresie wydawania decyzji administracyjnych i wypłaty świadczeń. Dzięki przekazaniu wojewodom rozpatrywania spraw dotyczących unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia minister rodziny zyska znacznie większy wpływ na egzekwowanie efektywnej realizacji tego zadania - tak decyzję o przekazaniu wojewodom koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze świadczeń rodzinnych i wychowawczych w lipcu tłumaczył resort rodziny.

Jednak zdaniem RPO, takie działanie było niewystarczające, aby rozładować kolejki do wydawania wniosków.

Bowiem z oficjalnych danych wynika, że na koniec 2017 r. w 139,5 tys. spraw nie zostały wszczęte postępowania. 1 stycznia 2018 r. wojewodowie przejęli zaś od marszałków województw ponad 242 tys. niezałatwionych wniosków. Wiele z nich dotyczy rodzin, które na wydanie decyzji czekają nawet po kilkanaście miesięcy. 

W jego ocenie wprowadzone zmiany nie doprowadzą w nieodległym czasie do usunięcia zaległości powstałych, gdy zadania te realizował samorząd województwa. Podkreśla, że resort powinien podjąć jeszcze inne przedsięwzięcia, by rozwiązać problem. Mówi m.in. o odpowiednim wsparciu finansowym tego działania.

List skierowany do szefowej resortu rodziny, to odpowiedź na skargi jakie wpływają do jego biura. Rodziny narzekają na długotrwałości postępowań w sprawach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz świadczenia wychowawczego. 

Czytaj więcej: Program rodzina 500 plus z opóźnieniem. Nawet rocznym

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kanalia, 2018-04-11 20:40:00

    Minister może się cmoknąć. 80% pracowników koordynacji we wszystkich województwach odeszło na wieść o przeiesieniu. przez 2 miesiące robota stała, teraz pełza. Wydane decyzje to głównie decyzje o zmianie kwoty ŚP. Poza tym niech minister zaczeka do otrzymania faktycznych sprawozdań, a nie słucha, co... tam powiadają w Opolu. Przeprowadzka była stratą kasy. Problemem jest brak rąk do pracy, a teraz dodatkowo nie mające pojęcia o koordynacji szefostwo i wprowadzanie zdupywziętych reform, które wyłącznie utrudniają urzędnikom robotę. Najnowsze zalecenia z ministerstwa wydłużą procedury o kolejne kilka miesięcy, bo będzie trzeba pytać instytucję zagraniczną o pracownika - zamiast spytać jego samego. Skargi idą w tysiące, a będzie ich jeszcze więcej. Chętnie pomogę takie pisać.  rozwiń