PARTNER PORTALU
  • BGK

500 plus, dzietność Polaków w 2016 r. Rafalska: W 2017 możemy przekroczyć 400 tysięcy urodzeń

  • GP    8 lutego 2017 - 09:14
500 plus, dzietność Polaków w 2016 r. Rafalska: W 2017 możemy przekroczyć 400 tysięcy urodzeń
Minister Elżbieta Rafalska na posiedzeniu rządu. (fot.:KPRM/flickr,com/domena publiczna)

• Dane dotyczące liczby urodzeń z listopada i grudnia 2016 roku napawają optymizmem. Minister Elżbieta Rafalska liczy, że w 2017 uda się przełamać barierę 400 tysięcy urodzeń na rok, może będzie nawet 420 tysięcy.
• Minister ostrożnie przypisuje te statystyki działaniu Programu 500 plus.
• - Wytrąciliśmy przeciwnikom ich najmocniejsze argumenty - odpowiada oponentom politycznym i krytykom programu.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podzieliła się informacją o urodzeniach z ostatnich miesięcy 2016 roku. Przypisała dobrą statystykę Programowi 500 plus, który działa od kwietnia 2016 roku. 

Minister na antenie RMF FM w środę (8 lutego) powiedziała, że w listopadzie urodziło się o 5000 więcej dzieci niż rok wcześniej (2015), a w grudniu aż 5700 więcej niż rok wcześniej. Co istotne, przytoczone dane o dzietności z miesięcy listopada i grudnia, były bardziej imponujące niż zakładały ustawy i prognozy MRPiPS. W oparciu o te prognozy budowano program 500 plus.

- Przyznaję, że prognozy były oszczędniejsze - dodawała Rafalska. - I dobrze, że udało się je przeskoczyć. - Oponentom, którzy w okresie procedowania programu 500 plus, atakowali ówczesne założenia minister miała do powiedzenia następujące słowa: - Wytrąciliśmy przeciwnikom ich najmocniejsze argumenty.

Czytaj też: Wiceminister postuluje przedszkola przy firmach

Dla porządku minister zaakcentowała, że resort czeka jeszcze na oficjalne statystyczne podsumowanie GUS, w tym za styczeń 2017 roku. Rafalska oceniła, że po danych z grudnia optymistycznie patrzy na pierwszy miesiąc tego roku.

Jakie są palny na przyszłość?

- Efekty są dobre i chcemy, by się utrzymały - dodawała w duchu optymistycznym Raflaska. Jednocześnie podkreślając, że nie będzie to takie łatwe. - Jeśli kolejne miesiące przyniosą pożądane efekty, powinniśmy utrzymać wzrost urodzeń na poziomie 400 tysięcy w 2017. Może nawet uda się wypracować 420 tysięcy albo i więcej - konkludowała szefowa resortu rodziny.

To jak to jest z tym 7 zł?

W wywiadzie pojawił się też nieprzyjemny casus matki ze Słupska, która przez kryterium dochodowe  przekroczone o niską kwotę 7 zł, straciła prawo do pobierania świadczenia 500 plusu.

- Kryterium dochodowe jest nowe w świadczeniach socjalnych - przypominała Raflaska. - Zawsze występuje taki moment, gdy ktoś straci świadczenie. - Sprawą ma zająć się Trybunał Konstytucyjny.

 

W tym temacie Raflaska poddała też krytyce propozycję Polskiego Stronnictwa Ludowego, które chce zmodyfikować 500 plus tak, by obowiązywała w nim zasada "zł za zł". To rozwiązanie w którym jeśli ktoś przekracza w dochodach kryterium, otrzymuje świadczenie socjalne pomniejszone o tę kwotę. Np. zarabiając o 100 zł więcej niż próg wypłacania świadczenia, otrzymuje się je mniejsze o dokładnie 100 zł.

- To koszt od 1,5 do 2 miliardów złotych w skali całego kraju - stwierdziła polityk rządu. Mówiąc jednocześnie, że to realny koszt, który obciążyłby, i tak mocno drenowany przez 500 plus, budżet.

Program 500 plus to sztandarowa propozycja polityczno-społeczna PiS z 2015 roku. To bezzwrotne, comiesięczne świadczenie dla rodzin, które posiadają więcej niż jedno dziecko. Wypłacany od 1 kwietnia 2016 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.