PARTNER PORTALU
  • BGK

500 plus: Elżbieta Rafalska przypomina o ważnych terminach w programie. Nabór wniosków już od sierpnia

  • PAP/KDS    24 lipca 2017 - 13:11
500 plus: Elżbieta Rafalska przypomina o ważnych terminach w programie. Nabór wniosków już od sierpnia
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej (fot. mrpips.gov.pl)

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przypomina, że 1 sierpnia będzie można składać wnioski o przyznanie środków z programu "Rodzina 500 plus" na kolejny okres zasiłkowy.
Rafalska zaznaczyła, że 30 września kończy się obecny okres zasiłkowy. - Jeżeli rodziny chcą dalej otrzymywać świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus muszą złożyć nowy wniosek. Wnioski nie są składane z urzędu, nie są automatycznie realizowane. Wniosek musimy od nowa wypełnić - wyjaśniała.

Warto pamiętać, że jeżeli złożymy wniosek do 30 sierpnia to przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego nastąpi do 31 października. - Nie będziemy mieli przerwy w wypłacaniu tego świadczenia. (...) Jeżeli złożymy wniosek we wrześniu to wypłata nastąpi nie później niż do 30 listopada, z wyrównaniem za październik i listopad - precyzowała minister.

Jak podkreśliła, jeżeli ktoś złoży wniosek o świadczenie wychowawcze dopiero w listopadzie to nie dostanie wyrównania za poprzednie miesiące. - Musimy tego pilnować, jeśli chcemy mieć ciągłość w wypłacalności świadczenia 500 plus - powiedziała Rafalska.

Czytaj więcej: 500 plus w 2017 r.: Od kiedy można składać wnioski? Co zmieni się w programie?

Zachęcała też rodziców, aby nie odkładali składania wniosków na ostatni dzień. - Dzięki temu unikną kolejek i szybciej otrzymają świadczenie. Gorąco polecam też korzystanie z możliwości składania wniosków za pośrednictwem internetu - mówiła podczas konferencji prasowej. 

Główne zasady programu: 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, wypłacane bez kryterium dochodowego, do ukończenia przez dziecko 18 roku życia - pozostają bez zmian.

- Do tej pory nigdzie nie występowały opóźnienia w wypłatach świadczeń. Jedyne opóźnienia dotyczyły koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Był to powód, by zadanie to z dniem 1 stycznia 2018 r. przekazać od marszałków do wojewodów. Wraz z zadaniem do wojewodów przejdą także pracownicy z urzędów marszałkowskich. - dodała minister Rafalska.

Jak wynika z danych resortu rodziny, na koniec czerwca 3,985 mln dzieci, czyli 57,8 proc., otrzymywało świadczenie z 500 plus. Od początku Programu na jego wypłatę przeznaczono 29 708 mln zł.

 

Rafalska przypomniała, że od 1 sierpnia można składać takie wnioski m.in. o zasiłki rodzinne, zasiłku z funduszu alimentacyjnego.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.