PARTNER PORTALU
  • BGK

500 plus. Mniej osób korzysta z programu. To efekt uszczelnienia systemu

  • PAP/KDS    7 lutego 2018 - 18:04
500 plus. Mniej osób korzysta z programu. To efekt uszczelnienia systemu
O 18 tys. zwiększyła się grupa rodzin, które pobierają świadczenie na pierwsze niepełnosprawne dziecko. (fot.shutterstock.com)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o efektach uszczelnienia programu Rodzina 500 plus. Jak podała Elżbieta Rafalska, szefowa resortu, spadła liczba osób korzystających ze wsparcia.
  • Nastąpił rzeczywisty spadek liczby dzieci korzystających ze świadczenia - poinformowała Rafalska.
  • Dane z końca grudnia mówią, że 3 mln 654 tys. dzieci było uprawnionych do tego świadczenia.
  • Minister podkreśliła, że wpływ na liczbę korzystających z programu "500 plus" miało uszczelnienie systemu. 

Od stycznia obsługą wniosków o świadczenia rodzinne i wychowawcze w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zajmują się urzędy wojewódzkie, a nie jak wcześniej marszałkowskie. Ministerstwo podało, że marszałkowie województw przekazali do wojewodów w sumie 242 tys. 313 spraw dotyczących świadczenia wychowawczego i świadczeń rodzinnych (dodatkowo 130 spraw z zakresu zasiłku dla opiekuna, co stanowi najmniejszą skalę spraw). 

Resort podał, że z przekazanych dokumentów wynika, iż tylko w przypadku 42 proc. wszystkich spraw wszczęto postępowania, a w 57,5 proc. spraw nie podjęto żadnych czynności. - Niewydane decyzje zmniejszają nam ogólną liczbę wypłacanych świadczeń - zastrzegła Rafalska.

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego z programu "Rodzina 500 plus" pozwala na udzielenie wsparcia rodzinie bez względu na to, w jakim kraju UE przebywa wnioskodawca, a w jakim pozostali członkowie rodziny.

Minister podkreśliła, że wpływ na liczbę korzystających z programu "500 plus" miało uszczelnienie systemu. - Tam, gdzie były osoby, które deklarowały, że samotnie wychowują dzieci, a były w związkach partnerskich, być może nie wystąpiły z wnioskiem - mówiła.

Zwróciła uwagę, że mniej rodzin otrzymuje świadczenie w związku z wyższymi dochodami - ok. 140 tys. - Mamy zmianę w zakresie uwzględnienia dochodu opodatkowanego ryczałtem. Wydaje się, że ten spadek dotyczy ok. 11 tys. rodzin. Mamy też zmianę sposobu uwzględnienia utraty dochodu. Mamy też te dane związane z emigracją. Może to być spadek o ok. 10 tys. rodzin i jest to efekt skuteczniejszej weryfikacji uprawnień do świadczenia wychowawczego, osób przebywających za granicą - wyjaśniała szefowa MRPiPS.

Zaznaczyła, że zwiększyła się za to grupa rodzin, które pobierają świadczenie na pierwsze niepełnosprawne dziecko. - Mamy tu wzrost w porównaniu do września o 18 tys. - dodała Rafalska.

Rafalska przypomniała, że w czasie kiedy uruchamiano program "500 plus" brano pod uwagę dochody rodziców, nie te z 2015 r., ale z 2014. Z kolei wnioskując o środki na obecny okres świadczeniowy brano pod uwagę zarobki z 2016 r.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.