PARTNER PORTALU
 • BGK

500 plus: Morawiecki: 20 mld złotych to niewygórowany koszt

 • PAP/MN    12 lipca 2016 - 18:31
500 plus: Morawiecki: 20 mld złotych to niewygórowany koszt
Program 500+ jest inwestycją w przyszłość Polski - mówi minister rozwoju (fot. PTWP)

• Minister rozwoju Mateusz Morawiecki twierdzi, że program 500 plus to inwestycja, która się zwróci, dlatego rząd nie miał wątpliwości, że warto ją finansować.
• Jego zdaniem około 20 mld złotych kredytu to niewygórowany koszt za program rządowy.
• Są rzeczy ważne i ważniejsze. 500 plus to program najważniejszy - mówi minister.
"Jeśli moje słowa na ten temat zostały inaczej zinterpretowane, to jest to całkowicie błędna i nieprawdziwa interpretacja" - uważa wicepremier.

"Gazeta Wyborcza" przedstawiła relację z poniedziałkowego spotkania wicepremiera Mateusza Morawieckiego z sympatykami i członkami PiS w Bydgoszczy. "(...) Państwu bardziej niż konsumpcja potrzebne są inwestycje i oszczędności. A przypominam, że 500 plus jest na kredyt. Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów" - cytuje ministra "GW".

W odpowiedzi na pytanie w tej sprawie, Morawiecki przekazał komentarz "do zamieszczonych w mediach interpretacji" jego słów, wypowiedzianych podczas spotkania w Bydgoszczy.

"Kryzys demograficzny, któremu musimy stawić czoła, jest na tyle poważnym problemem, że do jego rozwiązania potrzebne są nadzwyczajne środki. Ok. 20 mld złotych to nie jest wygórowany koszt. Program 500+ jest inwestycją w przyszłość Polski. Ta inwestycja zwróci się i dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że warto ją finansować. Są rzeczy ważne i ważniejsze. 500+ to program najważniejszy, o fundamentalnym znaczeniu dla poprawy jakości życia polskich rodzin. Do tej pory to rodzice brali kredyty konsumpcyjne, żeby finansować wyprawki swoim dzieciom. Teraz państwo inwestuje publiczne pieniądze w dzieci. Istotne jest też przekonywanie Polaków o konieczności budowania swoich prywatnych oszczędności, również z myślą o przyszłej emeryturze. Ma temu służyć m.in. Program Budowy Kapitału, który ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe Polaków" - podkreślił wicepremier.

500 plus przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki?

O sprawę pytany był także we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak powiedział, program "Rodzina 500 plus" przyczyni się do wzrostu gospodarczego, będzie to potężne koło zamachowe dla polskiej gospodarki.

Rzecznik rządu zapewnił, że słowa wicepremiera zna tylko z "doniesień medialnych". Przekonywał zarazem, że według "twardych danych ekonomicznych" program "Rodzina 500 Plus" przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki, co przyznają np. Komisja Europejska i inne międzynarodowe instytucje.

"Program Rodzina 500 plus przyczyni się do wzrostu gospodarczego i będzie to potężne koło zamachowe dla polskiej gospodarki, zresztą już jest, Polacy z tego korzystają" - mówił Bochenek. "Polacy są zadowoleni, że taki kompleksowy program prorodzinny wreszcie udało się wprowadzić w naszym kraju, na pewno jest pomocny w wychowywaniu dzieci" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • oleś_ka, 2016-07-13 15:29:38

  Morawiecki będąc prezesem Banku Zachodniego nauczył się okradać ludzi a teraz taki mądry i rozdawnictwo nazywa inwestycją. 500+ to okradanie najbiedniejszych rzetelnie płacących podatki.
 • kkk, 2016-07-13 12:54:42

  Że też ten spec od banków i finansów mówi takie głupoty. Może by tak swoje miliony zainwestował ten sam sposób; wybranym z domów dziecka kilku sierotom niech wypłaca ze swoich "oszczędności" po 1000 zł, bo to przecież wspaniała inwestycja.
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-07-13 11:37:49

  Trucie to trochę odrębny, choć ważny problem. Czy 500+ jest inwestycją? To się dopiero okaże.