PARTNER PORTALU
  • BGK

500 plus. Rafalska chwali się mniejszym bezrobociem, ekspert ma jedno ale...

  • aw/PAP    30 grudnia 2016 - 10:19
500 plus. Rafalska chwali się mniejszym bezrobociem, ekspert ma jedno ale...
Minister Rodziny o sukcesach programu 500 plus (fot.:twitter.com/MRPiPS_GOV_PL)

• Rządowy program Rodzina 500 plus nie doprowadził do odejścia kobiet z rynku pracy - powiedziała w piątek (30 grudnia) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
• Zdaniem prof. Marek A. Dąbrowskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, choć sam program jest dobrym  decyzja o obecnym kształcie 500 plus była zbyt pochopna co odbija się na finansach publicznych.
Zarzuty mediów, jakoby główną przyczyną bierności zawodowej kobiet na poziomie 140 tys. był program Rodzina 500 plus, minister Rafalska uznała za "nierzetelne, niesumienne analizowanie danych".

- Uważam, że ferowanie takich wyroków, że ten program powoduje dezaktywizację kobiet i to w takiej skali, o której piszą media, jest nieuprawnione. Że trzeba poczekać ten pełen rok, mieć kompletne, co najmniej roczne dane i analizować je w powiązaniu z aktualną sytuacją na rynku pracy, i umieć oddzielić wpływ samej +pięćsetki+ na inne sytuacje, które decydują, że kobiety podejmują decyzje o niekontynuowaniu pracy, niepodejmowaniu pracy, bądź odejściu z pracy - mówiła w "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia.

Sytuacja kobiet się poprawiła

- Część ekspertów z góry założyła, że to spowoduje lawinowe (...) odejście kobiet z rynku pracy. A z naszych wszystkich absolutnie danych (wynika, że - PAP) żadnego aż tak niepokojącego zjawiska, takiego zjawiska nie obserwujemy - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Zwróciła uwagę, że część pracodawców, obawiając się odejścia kobiet z pracy, sądząc, że może taka sytuacja zaistnieć, zaproponowała podwyżki kobietom - tak się stało w handlu.

- A więc tu też jest dobry kierunek, bo z pracy odchodzą najczęściej te kobiety, które bardzo mało zarabiają. One prowadzą swój domowy rachunek, one znają się na ekonomii, wiedzą, czy to jest dla nich opłacalne - wykonywać pracę za 1200, 1300 zł lub za stawkę godzinową 5 zł czy 7 zł - czy dopilnowanie dzieci, dzieci, które często chorują, chodziłyby na zwolnienia lekarskie; przypilnowanie tych dzieci, poprowadzenie domu - to jej się bardziej opłaca niż miotanie między obowiązkami rodzinnymi a obowiązkami zawodowymi - wyjaśniła Rafalska.

500 plus w 2017 r.

Minister poinformowała, że żadnych poważnych zmian w Programie Rodzina 500 plus w przyszłym roku nie będzie.

- Po rocznym okresie obowiązywania programu jesteśmy zobowiązani do jego oceny i ewentualnego zaproponowania zmian. Możemy powiedzieć z całą pewnością, że nie będzie zmiany kryterium dochodowego, nie będzie zmiany wysokości świadczenia, nie będzie zmiany kluczowych elementów programu - program został skalkulowany, policzony i zabezpieczony też w budżecie na nowy rok, więc takie jakieś poważne zmiany, które rodziłyby też skutki finansowe zmieniające koszty, nie są na pewno planowane - wyjaśniła. Rafalska nie wykluczyła jednak, że mogą się pojawić korekty.

500 plus wprowadzany za szybko?

Realizację programu 500 plus do tegorocznych sukcesów rządu zalicza też prof. Marek A. Dąbrowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert dodaje jednak, że decyzja o obecnym kształcie 500 plus była zbyt pochopna, a program powinien być realizowany stopniowo.

"Niewątpliwie do sukcesów rządu należy zaliczyć wprowadzenie programu 500 plus. To jest program, który jak na razie wydaje się poprawiać sytuacje najuboższych gospodarstw domowych" - powiedział ekonomista.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.