PARTNER PORTALU
  • BGK

500 plus w pieczy zastępczej: Blisko 190 mln zł dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych

  • MN    16 grudnia 2016 - 12:49
500 plus w pieczy zastępczej: Blisko 190 mln zł dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych
48 330 to liczba dzieci z pieczy zastępczej objętych programem 500 plus. (fot. mpips.gov.pl)

• Dzieci w pieczy zastępczej otrzymują dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie.
• Na koniec listopada br. ponad 48 tys. dzieci w pieczy zastępczej korzystało z dodatku wychowawczego i dodatku do zryczałtowanej kwoty.
• Dodatek przysługuje na każde dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka.
500 plus w pieczy zastępczej. Dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego przysługuje niezależnie od dochodu na każde dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, umieszczone w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka oraz placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego - przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Na koniec listopada br. ponad 48 tys. dzieci w pieczy zastępczej korzystało z dodatku wychowawczego i dodatku do zryczałtowanej kwoty. W sumie do rodzin i opiekunów trafiło prawie 190 mln zł.

W ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadzono dwa świadczenia: dodatek wychowawczy oraz dodatek do zryczałtowanej kwoty środków finansowych na utrzymanie dziecka w tej placówce.

Dodatek wychowawczy przysługuje na każde dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka, bez względu na kryterium dochodowe. Jest on udzielany na wniosek rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka, na pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej.

W przypadku placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego, na każde dziecko umieszczone w tej placówce, przysługuje do zryczałtowanej kwoty środków finansowych na utrzymanie dziecka w tej placówce. Dodatek ten przysługuje na wniosek dyrektora placówki.

Dodajmy, że resort rodziny niedawno podał, że ogółem pieniędzy ze świadczeń 500 plus do końca listopada objęto już 3,79 mln dzieci do 18 lat. Daje to kwotę ponad 15,1 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • rodzic zastępczy., 2016-12-19 06:41:59

    My 500 plus gromadzimy w rożnych formach inwestycyjno-oszczednościowych tak aby po ukończeniu 18 lat dziecko miało znacząco kwote na potrzeby usamodzielniania sie. Placowki opiekuunczo- wychowawcze z automatu, sumuje się kwotę 500 do zryczałtowanej kwoty środków finansowych na utrzymanie dziecka w... placówce. Suma sumarum daje to kwotę ogólem niejednokrotnie przekraczającą 5 tys. zł na wychowanka. Ale to o nas, rodzicach pieczy zastępczej w srodowiskach lokalnych mówi sie; ZARABIAJĄ NA DZIECIACH (sic!)  rozwiń