PARTNER PORTALU
 • BGK

500 z mniejszym plusem, ale zasiłki rodzinne i wychowawcze po nowemu

 • Michał Nowak    2 listopada 2016 - 09:51
500 z mniejszym plusem, ale zasiłki rodzinne i wychowawcze po nowemu
Wiceminister w resorcie pracy Bartosz Marczuk wylicza, ile samorządy otrzymają na obsługę 500 plus w przyszłym roku (fot. mpips,gov.pl)

• Zmniejszenie prowizji za obsługę programu Rodzina 500 plus utrudni gminom jego realizację w przyszłym roku - z taką interpelacją zwróciła się posłanka Joanna Fabisiak do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
• W odpowiedzi, Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w ministerstwie pracy wyliczył, ile środków otrzymają gminy na obsługę programu w przyszłym roku i zdradził, że resort pracuje nad nowym sposobem finansowania zadań z zakresu świadczeń rodzinnych i wychowawczych.
Posłanka Joanna Fabisiak z PO zwraca uwagę, że obsługą programu 500 plus zajmują się w ramach zadania zleconego w 90 proc. gminy. Za ustalanie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłatę gmina otrzymuje w tym roku prowizję w wysokości 2 proc., a od przyszłego roku w wysokości 1,5 proc. Posłanka zwraca uwagę, że zmniejszenie środków na obsługę tego zadania może spowodować problemy, gdy trzeba będzie przyjmować wnioski od nowa.

- Gminy muszą mieć fundusze na utrzymanie stanowisk pracy, czynsz, media, papier, materiały biurowe, komputery dostosowane do programu, korespondencję, a także na zatrudnienie dodatkowych pracowników na okres wzmożonej pracy przy przyjmowaniu wniosków. Przykładowo, w Warszawie aktualnie wypłacane jest świadczenie wychowawcze dla 116 777 dzieci. Kwota 10,5 mln zł planowana na to zadanie w przyszłym roku, jak szacuje urząd, zabezpieczy jedynie podstawowe zatrudnienie pracowników realizujących 500 plus. Zabraknie na sfinansowanie zakupu materiałów biurowych, tonerów, koszty wysyłki, mediów – wylicza Fabisiak i dodaje, że kwota ta nie wystarczy na dodatkowe zatrudnienie pracowników na okres wzmożonej pracy (sierpień-październik) związanej z przyjmowaniem wniosków i przygotowaniem decyzji oraz wypłatą świadczeń.

Czytaj też: CBOS zapytał o efekty programu Rodzina 500 plus

Wiceminister w resorcie pracy Bartosz Marczuk odpowiada, że na program 500 plus samorządy otrzymały w 2016 r. 337 mln zł. W kwocie tej były przewidziane środki na wdrożenie ustawy. Natomiast w 2017 r. samorządy otrzymają 334 mln zł. W opinii MRPiPS są to środki wystarczające.

Marczuk dodał, że do resortu docierały sygnały, iż przysługujące gminom środki z budżetu państwa na obsługę innych ustaw, takich jak ustawa o świadczeniach rodzinnych są niewystarczające, zaś gminy do realizacji tych zadań zmuszone są niekiedy angażować środki własne.

- Prowadzone przez MRPiPS analizy w tym zakresie potwierdzały fakt występowania takiego zjawiska, ale w odniesieniu do części gmin. Niektóre gminy nie wykorzystywały w pełni przysługujących im środków na obsługę wyżej wymienionych zadań w ramach przysługującego im 3-procentowego odpisu na koszty obsługi – zaznacza Marczuk.

Czytaj też: Obligacje zamiast pieniędzy z 500 plus od października

Wiceminister podkreślił również, że procedura prowadzenia postępowań w sprawach o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego jest zdecydowanie prostsza, a w konsekwencji istotnie mniej kosztochłonna niż procedura ustalania prawa do świadczeń rodzinnych (biorąc pod uwagę fakt, że nie będzie ustalany dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie w przypadku rodzin wnioskujących o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci), a przekazane gminom środki na obsługę ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci są wyższe, niż te przekazane na obsługę świadczeń rodzinnych.

Marczuk podkreślił również, że w resorcie trwają prace nad nowym, uniwersalnym sposobem finansowania zadania koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego.

Główne założenia nowego finansowania są następujące:

1. Proponuje się wycenienie sprawy na konkretną kwotę w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego niezależnie od tego, czy dotyczy świadczeń rodzinnych, czy świadczenia wychowawczego.
2. Jeżeli rodzina będzie ubiegała się zarówno o świadczenia rodzinne, jak i o świadczenie wychowawcze, to z punktu widzenia finansowania sytuacja taka traktowana będzie jako jedna sprawa.
3. Przewiduje się trzy rodzaje spraw:

- sprawy dotyczące wyłącznie świadczeń rodzinnych finansowane ze środków na koordynację świadczeń rodzinnych,
- sprawy dotyczące wyłącznie świadczenia wychowawczego finansowane ze środków na koordynację świadczenia wychowawczego,
- sprawy dotyczące obu tych świadczeń finansowane ze środków na koordynację świadczeń rodzinnych i ze środków na koordynację świadczenia wychowawczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.