PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł dla dzieci z pieczy zastępczej ma znaczenie

  • PAP/JL    14 marca 2016 - 09:24
500 zł dla dzieci z pieczy zastępczej ma znaczenie
W ramach programu Rodzina 500 plus dzieci w pieczy zastępczej otrzymają 500 zł miesięcznie. Fot. Pixabay.com

500 zł wsparcia dla dzieci z pieczy zastępczej ma szczególne znaczenie dla rodzin spokrewnionych i placówek typu rodzinnego, bo tam świadczenia na utrzymanie dzieci są najniższe.
Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz rodzinnej opieki zastępczej przypomina, że spokrewniona rodzina zastępcza i placówka opiekuńcza typu rodzinnego otrzymuje na pokrycie kosztów utrzymania dziecka 660 zł na dziecko miesięcznie. Wszystkie pozostałe typy rodzin zastępczych, zawodowe i niezawodowe oraz rodzinne domy dziecka – 1 tys. zł.

Czytaj też: Piecza zastępcza pod lupą NIK

W ramach programu Rodzina 500 plus dzieci w pieczy zastępczej otrzymają 500 zł miesięcznie. Dodatek wychowawczy – w wysokości świadczenia wychowawczego – będzie przysługiwać niezależnie od dochodu, na każde dziecko w wieku do 18 lat, umieszczone w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka oraz placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.

Joanna Luberadzka-Gruca podkreśla, że potrzeby dzieci z rodzin zastępczych są większe niż tych ze zwykłych rodzin.

– Niosą ze sobą bagaż różnych, często ciężkich doświadczeń, które się ujawniają wtedy, gdy dzieci czują się względnie bezpieczne – wyjaśna.

Według niej nadzór nad wydawaniem tego dodatku powinien się odbywać w ramach tego samego nadzoru, który teraz jest prowadzony przez powiaty.

Ekspertka uważa, że o tym, na co pieniądze zostaną przeznaczone, powinni wspólnie decydować opiekun wraz z dzieckiem, jeśli ma ono powyżej 7 lat. – Zdanie dzieci powinno mieć znaczenie. One świadomie mogą wybierać, a dorośli powinni im w tych wyborach pomagać – uważa Joanna Luberadzka-Gruca.

W jej opinii kolejną kwestią, na którą przydadzą się pieniądze, jest pomoc w nadrabianiu zaległości szkolnych czyli korepetycje, nauka języków i przedmioty ścisłe oraz sfinansowanie wyjazdów szkolnych czy letnich.

Za ważne uznaje też finansowe wspierania rozwoju talentów. – Rodzice zastępczy starają się znaleźć te obszary, w których dzieci są dobre, by miały coś, co podnosi ich poczucie wartości. Starają się rozwijać talenty, a to też wiąże się z kosztami – mówi Joanna Luberadzka-Gruca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.