PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko: 9-latka wysłał list do premier. Szydło chce z nią rozmawiać

 • PAP/AT    20 stycznia 2016 - 16:36
500 zł na dziecko: 9-latka wysłał list do premier. Szydło chce z nią rozmawiać
Beata Szydło odpisała na list 9-letniej Julii (fot.facebook.com/BeataSzydlo)

• 9-latka napisała list do premier ws. Programu 500+ i uznała za niesprawiedliwe jego zasady.
• Beata Szydło chce rozmawiać z 9-latką o programie.
• Rzecznik Praw Dziecka uważa, że brak jest obiektywnego uzasadnienia dla odmiennego traktowania pierwszego dziecka.
Premier Beata Szydło chce rozmawiać z dziewczynką, która napisała do niej list ws. Programu 500+ i uznała za niesprawiedliwe jego zasady. W odpowiedzi premier wyjaśniła, że jest to bardzo ważny program rządowy i że są w nim pieniądze dla polskich rodzin, by żyło im się lepiej.

List, który do premier skierowała 9-latka z Mikołowa opublikował na swoim profilu na Facebooku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uznając, że jest to "dziecięcy głos w konsultacjach społecznych". Julia napisała krótko, że rozwiązanie, w którym dopiero drugie dziecko otrzymuje 500 złotych, jest niesprawiedliwe wobec pierwszego dziecka i wobec rodzin tylko z jednym dzieckiem. "Jest mi bardzo przykro z powodu, że moja młodsza siostra dostanie pięćset złotych, a ja nie" - dodała.

Julia zadała premier pytanie, dlaczego pieniędzy nie otrzyma także pierwsze dziecko. "Bez pierwszego dziecka nie byłoby drugiego" - zakończyła.

W środę na tym samym portalu społecznościowym zamieszczono film wideo z odpowiedzią Beaty Szydło. Szefowa rządu dziękuje w nim Julii za list i za jej uwagi oraz pokazuje swoją odpowiedź, którą - jak dodaje - dziś wysyła. Zaprasza też dziewczynkę do kancelarii premiera.

"Chciałabym z tobą porozmawiać, bo Rodzina 500+ to jest bardzo ważny program rządowy. To są pieniądze dla polskich rodzin, z których mają skorzystać po to, żeby żyło się im lepiej i żeby dzieci miały szanse na dobre wykształcenie, żeby niczego dzieciom nie brakowało. Ale też chcemy, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci. O tym wszystkim chciałabym z tobą porozmawiać. Jeżeli możesz przyjedź do kancelarii; jeżeli nie, ja odwiedzę ciebie" - mówi premier.

Program Rodzina 500+ przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadzić ma to rozwiązanie, jest w konsultacjach społecznych.

O programie pozytywnie wypowiedział się RPD, ale miał do niego wiele uwag. Jedną z nich było to, by świadczenie obowiązywało również na pierwsze dziecko w rodzinie, niezależnie od dochodu i by mogły otrzymywać je także dzieci pełnoletnie, ale uczące się.

RPD informował, że do jego biura wpływają prośby o interwencję od osób, które uważają, że projekt ustawy dyskryminuje pierwsze dziecko w rodzinie w zakresie nabywania przez jego rodziców, opiekunów prawnych albo opiekunów faktycznych prawa do świadczenia wychowawczego. "W mojej ocenie brak jest obiektywnego uzasadnienia dla odmiennego traktowania pierwszego dziecka w rodzinie" - wyjaśniał.

Świadczenie ma być wypłacane w II kwartale 2016 r. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,8 mln dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • bolek, 2016-01-21 18:39:53

  Ten list jest spreparowany przez PO , to tylko obciach i wstyd, to dalesze ataki na premier. Ciekawe co wymyślą jutro he,he,he,he,he,he.
 • dociekliwy, 2016-01-21 11:52:51

  Może być problem... podejrzewam, że autorzy listu będą musieli na prędce załatwić jakieś dziecko 9 letnie i spreparować rodzinę, aby spotkać się z Panią Premier. Podejrzewam, że ten list nie jest dziełem i pomysłem dziecka. Pani Premier dobrze zagrała w kwestii proponowanego spotkania. Ciekawe jak s...prawa się rozwinie:)  rozwiń
 • Taka uwaga, 2016-01-21 09:36:51

  Jeśli wypowiedź ujmuje się w cudzysłów, to powinno się ją cytować dokładnie - łącznie z użyciem wielkich liter w takich zwrotach grzecznościowych jak "Ciebie" i "Tobie". Nawet jeśli sens został zachowany to nie powinno się przekłamywać cudzych słów.