500 zł na dziecko: 9-latka wysłał list do premier. Szydło chce z nią rozmawiać

• 9-latka napisała list do premier ws. Programu 500+ i uznała za niesprawiedliwe jego zasady.
• Beata Szydło chce rozmawiać z 9-latką o programie.
• Rzecznik Praw Dziecka uważa, że brak jest obiektywnego uzasadnienia dla odmiennego traktowania pierwszego dziecka.
500 zł na dziecko: 9-latka wysłał list do premier. Szydło chce z nią rozmawiać
Beata Szydło odpisała na list 9-letniej Julii (fot.facebook.com/BeataSzydlo)

Premier Beata Szydło chce rozmawiać z dziewczynką, która napisała do niej list ws. Programu 500+ i uznała za niesprawiedliwe jego zasady. W odpowiedzi premier wyjaśniła, że jest to bardzo ważny program rządowy i że są w nim pieniądze dla polskich rodzin, by żyło im się lepiej.

List, który do premier skierowała 9-latka z Mikołowa opublikował na swoim profilu na Facebooku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uznając, że jest to "dziecięcy głos w konsultacjach społecznych". Julia napisała krótko, że rozwiązanie, w którym dopiero drugie dziecko otrzymuje 500 złotych, jest niesprawiedliwe wobec pierwszego dziecka i wobec rodzin tylko z jednym dzieckiem. "Jest mi bardzo przykro z powodu, że moja młodsza siostra dostanie pięćset złotych, a ja nie" - dodała.

Julia zadała premier pytanie, dlaczego pieniędzy nie otrzyma także pierwsze dziecko. "Bez pierwszego dziecka nie byłoby drugiego" - zakończyła.

fot.facebook
fot.facebook

W środę na tym samym portalu społecznościowym zamieszczono film wideo z odpowiedzią Beaty Szydło. Szefowa rządu dziękuje w nim Julii za list i za jej uwagi oraz pokazuje swoją odpowiedź, którą - jak dodaje - dziś wysyła. Zaprasza też dziewczynkę do kancelarii premiera.

"Chciałabym z tobą porozmawiać, bo Rodzina 500+ to jest bardzo ważny program rządowy. To są pieniądze dla polskich rodzin, z których mają skorzystać po to, żeby żyło się im lepiej i żeby dzieci miały szanse na dobre wykształcenie, żeby niczego dzieciom nie brakowało. Ale też chcemy, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci. O tym wszystkim chciałabym z tobą porozmawiać. Jeżeli możesz przyjedź do kancelarii; jeżeli nie, ja odwiedzę ciebie" - mówi premier.

fot.facebook
fot.facebook

fot.facebook
fot.facebook

Program Rodzina 500+ przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadzić ma to rozwiązanie, jest w konsultacjach społecznych.

O programie pozytywnie wypowiedział się RPD, ale miał do niego wiele uwag. Jedną z nich było to, by świadczenie obowiązywało również na pierwsze dziecko w rodzinie, niezależnie od dochodu i by mogły otrzymywać je także dzieci pełnoletnie, ale uczące się.

RPD informował, że do jego biura wpływają prośby o interwencję od osób, które uważają, że projekt ustawy dyskryminuje pierwsze dziecko w rodzinie w zakresie nabywania przez jego rodziców, opiekunów prawnych albo opiekunów faktycznych prawa do świadczenia wychowawczego. "W mojej ocenie brak jest obiektywnego uzasadnienia dla odmiennego traktowania pierwszego dziecka w rodzinie" - wyjaśniał.

Świadczenie ma być wypłacane w II kwartale 2016 r. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,8 mln dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ten list jest spreparowany przez PO , to tylko obciach i wstyd, to dalesze ataki na premier. Ciekawe co wymyślą jutro he,he,he,he,he,he.

bolek, 2016-01-21 18:39:53 odpowiedz

Może być problem... podejrzewam, że autorzy listu będą musieli na prędce załatwić jakieś dziecko 9 letnie i spreparować rodzinę, aby spotkać się z Panią Premier. Podejrzewam, że ten list nie jest dziełem i pomysłem dziecka. Pani Premier dobrze zagrała w kwestii proponowanego spotkania. Ciekawe jak s...prawa się rozwinie:) rozwiń

dociekliwy, 2016-01-21 11:52:51 odpowiedz

Jeśli wypowiedź ujmuje się w cudzysłów, to powinno się ją cytować dokładnie - łącznie z użyciem wielkich liter w takich zwrotach grzecznościowych jak "Ciebie" i "Tobie". Nawet jeśli sens został zachowany to nie powinno się przekłamywać cudzych słów.

Taka uwaga, 2016-01-21 09:36:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE