PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, Błaszczak: Pieniądze z programu 500 plus to czynnik prorozwojowy dla gmin

  • PAP/AT    14 marca 2016 - 15:10
500 zł na dziecko, Błaszczak: Pieniądze z programu 500 plus to czynnik prorozwojowy dla gmin
Rafalska przypomniała, że projekt ustawy wprowadzającej program "Rodzinna 500 plus" był szeroko konsultowany (fot.twitter.com/MRPiPS_RP)

• Samorządowcy mogą liczyć na pomoc ministerstwa przy wdrażaniu programu 500 plus.
• Przeszkolonych w zakresie programu zostało ponad 3,7 tys. pracowników samorządowych.
• Program "Rodzina 500 plus" dla średnich miejscowości i gmin ma charakter prorozwojowy.
"Możecie państwo liczyć na wsparcie resortu w rozwiązywaniu problemów związanych z programem 500 plus, czy one będą natury interpretacyjnej, prawnej czy nawet organizacyjnej" - zapewniała samorządowców minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W KPRM zorganizowano w poniedziałek (14 marca) spotkanie na temat stanu przygotowań samorządów do startu programu. Wzięli w nim udział m.in. premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz wojewodowie i prezydenci miast.

Rafalska kolejny raz przypomniała, że projekt ustawy wprowadzającej program "Rodzinna 500 plus" był szeroko konsultowany, m.in. z samorządami, a część tych uwag została uwzględniona w ostatecznym kształcie ustawy.

Minister poinformowała także, że przeszkolonych w zakresie programu zostało ponad 3,7 tys. pracowników samorządowych. Powiedziała, że przekazano także tę część środków, która jest związana z obsługą i wdrożeniem projektu, która wyniosła ponad 61,4 mln zł.

"Mam też odwagę państwu powiedzieć, że zaproponowana przez rząd w ustawie prowizja w wysokości 2 proc. środków przeznaczonych na wypłatę jest dobrą prowizją, żeby nie powiedzieć: bardzo dobrą" - podkreśliła. Dodała, że "w sposób zadowalający powinna wystarczyć na poniesienie pełnych kosztów obsługi wdrażanej w życie ustawy".

Powiedziała, że rozwiązania zaproponowane w ustawie pozwalają samorządom na pewną elastyczność. Wskazała np. na trzymiesięczny okres na wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia. "Chcieliśmy pomóc w ewentualnym rozładowaniu tej dużej ilości wniosków, z którą mogą się spotkać duże samorządy i prezydenci" - mówiła.

Wyraziła przekonanie, że dalsza współpraca resortu, wojewodów i samorządowców nadal będzie się dobrze układać.

Podkreśliła, że pieniądze przekazywane w ramach programu pozostaną wydane w sklepach, punktach usługowych, a znaczna ich część będzie przeznaczona na edukację.

Minister zadeklarowała także chęć współpracy i pomocy. "Gdyby gdziekolwiek zdarzyły się jakieś trudne sytuacje, problemowe, (...) możecie państwo liczyć na wsparcie resortu w rozwiazywaniu problemów, czy one będą natury interpretacyjnej, prawnej czy nawet organizacyjnej" - dodała Rafalska.

Natomiast szef MSWiA Mariusz Błaszczak, podczas konferencji zaznaczył, że program "Rodzina 500 plus" dla średnich miejscowości i gmin ma charakter prorozwojowy.

"To bardzo ważny program i realne wsparcie dla polskich rodzin. Naszym zadaniem - administracji rządowej, samorządowej - jest spowodowanie, żeby ten program funkcjonował" - powiedział Błaszczak. Przypomniał, że urzędy wojewódzkie prowadzą szkolenia dla samorządowców, którzy będą wypłacali świadczenia. "Wspólnie zależy na tym, żeby ten program był jak najszybciej wdrożony" - powiedział minister.

Jak ocenił, będzie to również wsparcie dla lokalnego rynku. "Te pieniądze będą wydawane nie na dobra luksusowe, ale na dobra podstawowe. Szczególnie dla średnich i mniejszych miejscowości i gmin jest to niewątpliwie czynnik prorozwojowy, ale najważniejsze jest to, że ten program ma charakter demograficzny" - powiedział Błaszczak.

Program "Rodzina 500 plus" ma ruszyć 1 kwietnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Vava, 2016-03-15 14:02:49

    Odbiegając nieco od tematu - podrzucam interesujący portal o podróżach - Kronika Odkrywców. Piękne zdjęcia, ciekawe relacje, wywiady i artykuły.
  • green, 2016-03-15 12:50:33

    Skrajne lewactwo - rozdawnictwo gotówki. Tryb dystrybucji - skończona głupota. Pieniądze dostana się małżeństwu z 2 dzieci o dochodzie 25.000 miesięcznie, a nie samotnej matce o dochodzie o 100zł wyższym od ustalonego limitu. Koszty dla budżetu i samorządów przy wzroście biurokracji niedoszacowan...e - będą kula u nogi dla rozwoju kraju, który musi wspierać inwestycje i innowacje  rozwiń