PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, debata: Posłowie oprócz argumentów słownych mieli też rekwizyty

  • PAP/AT    9 lutego 2016 - 19:59
500 zł na dziecko, debata: Posłowie oprócz argumentów słownych mieli też rekwizyty
9 lutego w Sejmie odbyła się debata ws. programu 500+ (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

• Wyposażeni w takie rekwizyty posłowie debatowali o programie 500 plus.
• Szefowa MRPiPS Elżbiety Rafalskiej miała kalkulator.
• Pojawił się tablet z nagraniem wystąpienia premier Beaty Szydło.
• Paweł Suski wyszedł na mównicę z teczką z "frazesami".
Sejm we wtorek (9 lutego) pracował nad projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadzającą program "Rodzina 500 plus", dzięki któremu rodziny otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Podczas sejmowej debaty pojawiło się mnóstwo rekwizytów.

Jako pierwszy na mównicę wyszedł Zbigniew Konwiński (PO) z tabletem, na którym odtwarzał fragmenty wystąpień Beaty Szydło, w których zapowiadała wprowadzenie 500 zł na każde dziecko. Było to przedmiotem sporu podczas wcześniejszych wystąpień - posłowie opozycji, m.in. Sławomir Neumann (PO), zarzucali Prawu i Sprawiedliwości, że okłamało wyborców, zapowiadając świadczenie na każde dziecko, tymczasem zaproponowany program wyklucza m.in. jedynaków i te dzieci, które mają pełnoletnie rodzeństwo.

Czytaj też: Rafalska: Dalibyśmy świadczenie z 500+ na każde dziecko, gdyby były możliwości

Z kolei Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna) wręczył minister Rafalskiej kalkulator, nawiązując tym do szacunkowych kosztów programu i nieścisłości w wyliczeniach.

Czytaj tez: Program 500+ według PO to oszustwo wyborcze. PiS "mieliście 8 lat. Byliście obojętni"

- Chciałbym w związku z tym na ręce pani minister wręczyć prezent. Jest to kalkulator, żeby w przyszłości nie popełniać takich poważnych błędów rachunkowych, przygotowując projekty ustaw. Kalkulator kupiłem za własne pieniądze, a za różnice w koszcie projektu ustawy 500 plus zapłacą wszyscy Polacy - powiedział.

Czytaj tez: 500 zł na dziecko, Kukiz'15: Pieniądze z programu będą zmarnowane. Lepszy ujemny podatek dochodowy

Joanna Borowiak (PiS) mówiła, że rząd PO-PSL swój program polityki rodzinnej pisał 8 lat, pod kryptonimem "szczaw i mirabelki", zaś program zaproponowany przez rząd PiS jest bardzo potrzebny i oczekiwany.

- Edward Gierek pozostawił po sobie koszmarne długi i trochę zakładów przemysłowych. Donald Tusk pozostawił po sobie koszmarne długi, splądrowane konta emerytalne Polaków, ale i początek autostrad. Jarosław Kaczyński pozostawi po sobie wyłącznie koszmarne długi, a wszystkie pożyczone przez Polskę pieniądze nie zainwestuje, ale rozda. Jednym efektem tej ustawy będzie to, że co miesiąc każde polskie dziecko będzie się zadłużało o 500 zł. (...) Za kilkanaście lat te dzieci będą musiały same spłacić ten dług - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna)

Przeczytaj: Minister Rafalska o programie 500+

Odnosząc się do jej wystąpienia, prowadzący obrady wicemarszałek Joachim Brudziński (PiS) zauważył, że pomiędzy Edwardem Gierkiem a Donaldem Tuskiem posłance zaginął Leszek Belcerowicz.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.