PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, Gdańsk, Kowalczuk: W ciągu 10 dni powinni być obsłużeni wszyscy uprawnieni w Programie 500+

  • PAP/AT    17 marca 2016 - 14:27
500 zł na dziecko, Gdańsk, Kowalczuk: W ciągu 10 dni powinni być obsłużeni wszyscy uprawnieni w Programie 500+
W Gdańsku z Programu 500 plus będzie mogło skorzystać od 20 do 23 tys. rodzin (fot.gdansk.pl)

• W Gdańsku w 50 stanowiskach może być przyjmowanych dziennie ok. 1,8 tys. wniosków o wypłatę świadczenia w ramach Programu 500 plus.
• Szacuje się, że w mieście z Programu może skorzystać od 20 do 23 tys. rodzin.
Podczas konferencji prasowej w czwartek (17 marca) w Gdańsku zastępca prezydenta Piotr Kowalczuk zapewnił, że miasto jest gotowe do realizacji Programu 500 plus, który rusza 1 kwietnia. Zatrudniono dodatkowe 45 osób, uruchomiono stronę internetową i infolinię, przygotowano w różnych częściach miasta 17 dodatkowych punktów przyjmowania wniosków; w głównym punkcie przygotowano specjalny pokój dla rodziców z dziećmi oczekujących w kolejce, zorganizowano system numerów kolejkowych a także zamówiono jednolite ubiory dla osób obsługujących to zadanie.

Kowalczuk podał, że w przygotowanych łącznie 18 punktach przy 50 stanowiskach, z których 16 będzie pracować na dwie zmiany, może być przyjętych dziennie ok. 1,8 tys. wniosków o wypłatę świadczenia. Szacuje się, że obsługa jednego klienta potrwa ok. 15 minut. "Jeśli codziennie będziemy obsługiwać tyle osób, to w ciągu 10 dni powinni być obsłużeni wszyscy uprawnieni" - ocenił.

Czytaj też: Problem z programem 500+? Wojewodowie pomogą

W Gdańsku, oprócz głównego punktu przy ul. 3 Maja 9 (w budynku Powiatowego Urzędu Pracy) wnioski będą przyjmowane w 17 tymczasowych punktach w różnych częściach miasta (np. w parafiach, szkołach i instytucjach kultury). Kowalczuk zachęcał mieszkańców do korzystania z różnych punktów, bo w każdym z nich będą pracownicy, którzy pomogą w wypełnieniu wniosku.

Podano, że w ponad 30 punktach wnioski będą też zbierane, m.in. w szkołach i w przedszkolach. Zastępca prezydenta zachęcał także duże zakłady pracy z terenu Gdańska aby zbierały wnioski od swych pracowników.

Zaapelował o to, aby rodzice nie składali wniosku już w pierwszym dniu realizacji Programu. "Data złożenia nie będzie decydowała o terminie wypłaty pieniędzy" - tłumaczył. Jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie od 1 kwietnia do 1 lipca włącznie to pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, .gdansk.pl/zaznaczyła podczas konferencji, że wnioski będą przyjmowane do 1 lipca i samorząd ma trzy miesiące na wypłatę świadczeń. "Będziemy robić wszystko co w naszej mocy żeby świadczenia zostały wypłacone jak najszybciej" - zapewniła.

Oceniła, że "wniosek nie jest skomplikowany i w przypadku rodziny o jasnej sytuacji prawnej może być wypełniony samodzielnie". "Natomiast w przypadku rodzin, w których dzieci pochodzą z różnych związków i jest skomplikowana sytuacja prawna, to rodzice mogą uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku w przygotowanych punktach przyjmowania dokumentów" - wyjaśniła.

Zwróciła uwagę, że nienależnie pobrane świadczenia będą musiały być zwrócone a jeśli rodzice nie zechcą tego zrobić to wszczęte będzie postępowanie egzekucyjne.

Kowalczuk podał, że w Gdańsku z Programu 500 plus będzie mogło skorzystać od 20 do 23 tys. rodzin (43-48 tys. dzieci). Powiedział, że najliczniejsza rodzina w mieście ma jedenaścioro dzieci a kilkadziesiąt ma 7-8. Przewiduje się, że rocznie w Gdańsku będzie wypłacone 250-280 mln zł. Obsługa tego zadania ma kosztować ok. 4 mln zł.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.