PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: Gdzie i jak złożyć wniosek w programie 500+? Można przez internet za pośrednictwem banków

  • PAP/AT    23 lutego 2016 - 18:21
500 zł na dziecko: Gdzie i jak złożyć wniosek w programie 500+? Można przez internet za pośrednictwem banków
Jak powiedział wiceprezes ZBP w połowie marca banki rozpoczną testy systemów odpowiadających za uwierzytelnianie tożsamości osób składających wnioski (fot.pixabay.com)

• Związek Banków Polskich będzie jedynym podmiotem prywatnym uczestniczącym w potwierdzaniu tożsamości składających wnioski do 500 plus.
• Składanie wniosków będzie możliwe od 1 kwietnia 2016 r.
• Wnioski będzie można złożyć droga internetową za pośrednictwem banków.
Związek Banków Polskich jako jedyny podmiot prywatny został wybrany do uczestnictwa w potwierdzaniu tożsamości składających wnioski do programu 500 plus - poinformował wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Mieczysław Groszek.

"Zostaliśmy wybrani jako (...) jedyny podmiot prywatny, który będzie uczestniczył w potwierdzaniu tożsamości składających wnioski do Programu 500+" - powiedział na konferencji prasowej wiceprezes ZBP.

Ułatwi to klientom złożenie wniosku, którzy dzięki temu nie będą musieli osobiście stawiać się w urzędzie - przekonywał.

Czytaj też: Ustawa 500+ weszła w życie. Jest w Dzienniku Ustaw. Wypłaty ruszą w kwietniu

Banki przyjmą kilka alternatywnych rozwiązań tego procesu. Jednym z nich będzie uwierzytelnianie tożsamości beneficjenta przez logowanie się do banku, następnie osoba ta będzie przekierowywana na Platformę Usług Elektronicznych ZUS gdzie będzie mogła utworzyć konto i złożyć wniosek o dofinansowanie.

Czytaj też: Tak wygląda wzór wniosku o wypłatę 500 plus

Groszek podkreślił, że wszystkie duże banki będą brały udział w tym przedsięwzięciu.

Jak powiedział wiceprezes ZBP w połowie marca banki rozpoczną testy systemów odpowiadających za uwierzytelnianie tożsamości osób składających wnioski.

Groszek wskazywał, że wysyłanie wniosków dot. programu 500+ nie będzie zobowiązywało do korzystania z innych usług elektronicznych danego banku. "Jeśli się tak zdarzy, to będzie oznaczało tylko, że klienci akceptują przyjazność tego rozwiązania" - podsumował.

Opcja składania wniosku za pośrednictwem bankowości elektronicznej będzie dostępna od momentu wejścia w życie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci tj. od 1 kwietnia 2016 r. Jest to pierwszy etap wykorzystania prywatnych mechanizmów identyfikacji elektronicznej w sektorze publicznym.

Program "Rodzina 500+" to sztandarowy projekt rządu PiS, zapowiadany w kampanii wyborczej. Program zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wniosek będzie trzeba składać raz w roku, w miejscu zamieszkania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.