• PARTNERZY PORTALU

500 zł na dziecko: Informacje o programie pod telefonem. Ruszają infolinie

• We wszystkich województwach uruchomione zostały infolinie na temat programu 500 plus.
• Po zakończeniu szkoleń dla samorządów, ministerstwo planuje kolejne spotkania z samorządowcami.
• Pierwsze wnioski można będzie złożyć w ciągu trzech miesięcy od startu programu.
500 zł na dziecko: Informacje o programie pod telefonem. Ruszają infolinie
1 marca w resorcie oraz we wszystkich województwach uruchomione zostały infolinie na temat programu 500 plus (fot.mpips.gov.pl)

"1 marca w resorcie oraz we wszystkich województwach uruchomione zostały infolinie na temat programu 500 plus" - poinformowała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Do startu programu "Rodzina 500 plus" pozostał miesiąc. W samorządach, które będą wypłacać świadczenia wychowawcze, trwają intensywne przygotowania.

"Rozmawiamy, są szkolenia i konsultacje, ale samorządom nie brakuje doświadczenia. 7 marca skończą się nasze szkolenia i rozpocznie się akcja podsumowująca z udziałem kierownictwa resortu" - zapowiedziała Rafalska. Wyjaśniła, że podobnie jak to miało miejsce przy konsultacjach społecznych projektu ustawy wprowadzającej program 500 plus, ona i jej zastępcy ponownie objadą wszystkie województwa, spotkają się z wojewodami i wspólnie z samorządowcami będą monitorować bieżące przygotowania.

Zwróciła uwagę, że wiele samorządów w bardzo kreatywny sposób wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców, informując ich o zasadach programu i przygotowując punkty składania wniosków o świadczenia wychowawcze np. w supermarketach, czy żłobkach i przedszkolach.

Czytaj też: Tak wygląda wzór wniosku o wypłatę 500 plus

Pytana, czy nie obawia się nawału wniosków 1 kwietnia, oceniła, że w dużym stopniu zależy to od tego, jaka będzie akcja informacyjna samorządów. "Możliwości rozładowania kolejek w momencie startu programu naprawdę jest wiele, myślę, że są nieograniczone i w największym stopniu zależą od pomysłowości, operatywności i umiejętności organizacyjnych samorządów" - dodała Rafalska.

Jej zdaniem samorządy powinny tłumaczyć - MRPiPS też to robi i będzie robić - że pierwsze wnioski można będzie złożyć w ciągu trzech miesięcy i nie straci się ani złotówki, bo świadczenie będzie wypłacane z wyrównaniem. Wówczas - jak zauważyła - ci, którzy cenią swój czas i mogą poczekać na pieniądze, być może nie będą składać w wniosków w pierwszym czy drugim tygodniu - mogą to zrobić pod koniec kwietnia, a nawet na początku maja czy czerwca.

Samorządowcy dość często podnoszą obawy związane z działaniem programów komputerowych i kwestiami technologicznymi. "Zawsze jest jakaś obawa, jeśli o to chodzi. My też nie ukrywamy, że to będzie poważny sprawdzian i takie obciążenia, jakich dotąd nie było, więc jakieś obawy istnieją, ale jest pełna mobilizacja ze wszystkich stron, żeby system zafunkcjonował" - zapewniła szefowa MRPiPS.

Wykaz numerów telefonów w urzędach wojewódzkich (fot.mpips.gov.pl).jpg
Wykaz numerów telefonów w urzędach wojewódzkich (fot.mpips.gov.pl).jpg

Planuje się, żeby wnioski o świadczenie z programu 500 plus można było składać również za pośrednictwem bankowości elektronicznej. "Ciągle trwają prace i robocze spotkania z bankami. Intensywnie współpracujemy z minister cyfryzacji Anną Streżyńską" - powiedziała. Nie wiadomo jeszcze, które banki dołączą do programu, ale - jak zapewniła Rafalska - oferta była adresowana absolutnie do wszystkich.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

oczywiście nikt nie odbiera telefonów

agata, 2016-05-24 14:11:14 odpowiedz

probuje dodzwonic sie na ktorykolwiek z powyzszych numerow, ale niestety od ponad dwoch godzin nikt nie odbiera.

Leszek, 2016-04-05 13:50:51 odpowiedz

no dobrze, ale nie radzą sobie ze szczegółami. np. czy gmina czy gops ma rejestrować zbiory danych z osobami biorącymi świadczebnia z 500+? Ja się na szkolenie zapisałem w Łodzi z fundacjapb.pl

csa, 2016-03-04 16:50:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE