PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko: Informacje o programie pod telefonem. Ruszają infolinie

 • PAP/AT    1 marca 2016 - 12:33
500 zł na dziecko: Informacje o programie pod telefonem. Ruszają infolinie
1 marca w resorcie oraz we wszystkich województwach uruchomione zostały infolinie na temat programu 500 plus (fot.mpips.gov.pl)

• We wszystkich województwach uruchomione zostały infolinie na temat programu 500 plus.
• Po zakończeniu szkoleń dla samorządów, ministerstwo planuje kolejne spotkania z samorządowcami.
• Pierwsze wnioski można będzie złożyć w ciągu trzech miesięcy od startu programu.
"1 marca w resorcie oraz we wszystkich województwach uruchomione zostały infolinie na temat programu 500 plus" - poinformowała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Do startu programu "Rodzina 500 plus" pozostał miesiąc. W samorządach, które będą wypłacać świadczenia wychowawcze, trwają intensywne przygotowania.

"Rozmawiamy, są szkolenia i konsultacje, ale samorządom nie brakuje doświadczenia. 7 marca skończą się nasze szkolenia i rozpocznie się akcja podsumowująca z udziałem kierownictwa resortu" - zapowiedziała Rafalska. Wyjaśniła, że podobnie jak to miało miejsce przy konsultacjach społecznych projektu ustawy wprowadzającej program 500 plus, ona i jej zastępcy ponownie objadą wszystkie województwa, spotkają się z wojewodami i wspólnie z samorządowcami będą monitorować bieżące przygotowania.

Zwróciła uwagę, że wiele samorządów w bardzo kreatywny sposób wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców, informując ich o zasadach programu i przygotowując punkty składania wniosków o świadczenia wychowawcze np. w supermarketach, czy żłobkach i przedszkolach.

Czytaj też: Tak wygląda wzór wniosku o wypłatę 500 plus

Pytana, czy nie obawia się nawału wniosków 1 kwietnia, oceniła, że w dużym stopniu zależy to od tego, jaka będzie akcja informacyjna samorządów. "Możliwości rozładowania kolejek w momencie startu programu naprawdę jest wiele, myślę, że są nieograniczone i w największym stopniu zależą od pomysłowości, operatywności i umiejętności organizacyjnych samorządów" - dodała Rafalska.

Jej zdaniem samorządy powinny tłumaczyć - MRPiPS też to robi i będzie robić - że pierwsze wnioski można będzie złożyć w ciągu trzech miesięcy i nie straci się ani złotówki, bo świadczenie będzie wypłacane z wyrównaniem. Wówczas - jak zauważyła - ci, którzy cenią swój czas i mogą poczekać na pieniądze, być może nie będą składać w wniosków w pierwszym czy drugim tygodniu - mogą to zrobić pod koniec kwietnia, a nawet na początku maja czy czerwca.

Samorządowcy dość często podnoszą obawy związane z działaniem programów komputerowych i kwestiami technologicznymi. "Zawsze jest jakaś obawa, jeśli o to chodzi. My też nie ukrywamy, że to będzie poważny sprawdzian i takie obciążenia, jakich dotąd nie było, więc jakieś obawy istnieją, ale jest pełna mobilizacja ze wszystkich stron, żeby system zafunkcjonował" - zapewniła szefowa MRPiPS.×
KOMENTARZE (6)

 • Ewa , 2017-02-20 20:00:21

  Witam mam taki dylemat ma 2 dzieci dostaję 500+ na 2 dziecko ponieważ w 2014r pobierałam macierzyńskie.ale mam rodzinne na dwoje dzieci od października ponieważ w 2015r i 2016r mój dochód uległ zmianie na gorszy i nie przekraczam 800 zł czy mam jakieś sznse starać się na 1 dziecko o wsparcie czy t...eż muszę czekać do następnych decyzji ok września. Wspomnę jeszcze że dochód mam z tej samej działalności.  rozwiń
 • borkowska, 2016-10-06 16:14:12

  dostałam odmowe bo przekroczylam dochod o17zł w2014r dwa mc_sty,luty miałam zasiłek i koniec.obecnie mam na reke1300 z gr+alimenty300zli pytam dla kogo jest 500+
 • Piotr, 2016-06-29 13:45:58

  telefon to sciema po prostu ,dzwonie od kilku godzin non stop i cały czas zajete ,telefon pewnie specjalnie jest odłozony ,dziś do 12 pieniadze miały byc na koncie i nic pomimo pozytywnej decyzji