PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, Kielce: Gdzie pobrać wnioski z programu 500+? Będzie sto miejsc

  • PAP/AT    8 marca 2016 - 16:22
500 zł na dziecko, Kielce: Gdzie pobrać wnioski z programu 500+? Będzie sto miejsc
Druki wniosków, które trzeba będzie wypełnić starając się o świadczenie z programu 500+, będzie można od 14 marca pobierać w ponad stu miejscach w Kielcach (fot.um.kielce.pl)

• 15 tys. rodzin z Kielc będzie się mogło starać o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus".
• Wnioski w sprawie przyznania pieniędzy będzie można pobierać od 14 marca w ponad stu punktach w mieście.
• W 2016 r. samorząd na realizację programu będzie potrzebowała ponad 62 mln zł.
• Świętokrzyskie gminy zgłosiły potrzebę zatrudnienia ponad 180 dodatkowych pracowników do realizacji programu.
Realizacją programu będzie zajmował się w Kielcach Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR). Jak mówił podczas konferencji prasowej dyrektor instytucji Marek Scelina, wg szacunków w stolicy woj. świętokrzyskiego wsparciem programu może być objętych ok. 22 tys. dzieci z 15 tys. rodzin.

Z planu finansowego, nakreślonego dla samorządu Kielc przez resort finansów wynika, iż w 2016 r. gmina na realizację programu będzie potrzebowała 62 mln 222 tys. zł. 1 mln 244 tys. zł - czyli dwa proc. kwoty - będzie przeznaczone na obsługę programu. Jak wyliczał dyrektor MOPR, 537 tys. zł będzie przeznaczone na inwestycje, a 706 tys. zł - na wydatki bieżące.

Czytaj też: Składanie wniosków w programie 500+ przez internet od kwietnia. "To sposób najprostszy"

"Biorąc pod uwagę nasze wcześniejsze doświadczenia z zadaniami zleconymi, to dużo. Nie czekaliśmy na pieniądze - które już są teraz przekazywane (przez rząd - red.) w miarę składanego przez nas zapotrzebowania. Poprosiliśmy wcześniej radę miasta, by z pieniędzy miejskich wyasygnowała pewne kwoty na sprzęt komputerowy. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na zakup m. in. - 39 komputerów i drukarek" - mówił Scelina.

Czytaj też: Nabór wniosków do 500+ nie ruszy 1 kwietnia? Jest poważny problem

W związku z koniecznością obsługi programu MOPR planuje zatrudnienie 12 nowych osób. "Do konkursu zgłosiło się 134 chętnych - trwają spotkania z kandydatami. Do prostych prac organizacyjno-biurowych przyjęliśmy też 10 stażystów" - dodał szef MOPR. Zaznaczył, że nowo przyjęci przejdą w najbliższym czasie szkolenia, a do punktów przyjmowania wniosków, zostaną oddelegowani doświadczeni pracownicy instytucji.

Zdaniem Sceliny przedsięwzięcie będzie dla samorządu dużym wyzwaniem organizacyjnym, podobnym do sytuacji z 2004 r., kiedy gminy przejmowały od zakładów pracy i ZUS obsługę świadczeń rodzinnych.

Druki wniosków, które trzeba będzie wypełnić starając się o świadczenie wychowawcze, będzie można od 14 marca pobierać w ponad stu miejscach w Kielcach - w szkołach, przedszkolach, żłobkach i Rejonach Opiekuńczych MOPR. Można je także pobrać ze strony internetowej instytucji i samemu wydrukować. Przygotowano ponad 2 tys. plakatów i ulotek z informacjami dotyczącymi zasad starania się o świadczenia.

Wypełnione dokumenty będzie można składać od 1 kwietnia: drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP lub osobiście w 8 punktach miasta - placówkach MOPR i klubach seniora.

Scelina przypomniał, że osoby które złożą wnioski w ciągu trzech miesięcy, otrzymają świadczenie z wyrównaniem do 30 czerwca. "Nie ma tu zasady kto pierwszy ten lepszy, nie musimy się spieszyć, bo być może natrafimy na większe kolejki" - ocenił.

Wiadomo, że dużą część dokumentacji z urzędu skarbowego i ZUS, niezbędnej przy weryfikacji dochodowo mieszkańców, ubiegających się o wsparcie na pierwsze, jedyne dziecko, będzie przez pracowników MOPR pozyskiwania samodzielnie, drogą elektroniczną.×
KOMENTARZE (1)

  • Janusz Oleksiak, 2016-03-17 09:35:43

    Z doświadczenia wiem że panie sobie spokojnie poradzą z tymi wnioskami wszak mają ogromne doświadczenie i wzorowe podejście do petentów.