• PARTNERZY PORTALU

500 zł na dziecko, kryterium dochodowe na pierwsze dziecko: PSL proponuje mniejsze świadczenie po przekroczeniu progu dochodowego

• PSL proponuje wprowadzenie do programu "Rodzina 500 plus" zasady "złotówka za złotówkę"
• Sprawi ona, że po przekroczeniu kryterium dochodowego świadczenie będzie mniejsze.
• Ludowcy uważają, że jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby zupełne zniesienie progu dochodowego.
500 zł na dziecko, kryterium dochodowe na pierwsze dziecko: PSL proponuje mniejsze świadczenie po przekroczeniu progu dochodowego
Zgodnie z zapisami projektu ustawy świadczenie w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.mpips.gov.pl)

"Zasada złotówka za złotówkę sprawi, że przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia nie będzie automatycznie oznaczało jego utraty" - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - wprowadzającej program "Rodzina 500 plus" - Sejm zajmie się na posiedzeniu rozpoczynającym się 9 lutego.

Czytaj też: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500+?

Prezes ludowców podkreślił w Sejmie, że wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji, które wychowują dzieci, powinno być "jak najszersze".

Czytaj też: Nowoczesna i PSL chcą świadczenia na pierwsze dziecko i kryterium dochodowego

Jak tłumaczył były minister pracy wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę" będzie przykładowo oznaczało, że jeśli ktoś przekroczy próg dochodowy o 50 złotych, to nie straci świadczenia 500 złotych, tylko będzie ono pomniejszone o te 50 zł.

Zgodnie z zapisami projektu ustawy świadczenie w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. Tylko w przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Przekroczenie kryterium dochodowego choćby o złotówkę spowoduje utratę prawa do świadczenia.

"Chcemy powiększyć pomoc dla rodzin posiadających jedno dziecko, które o złotówkę przekroczą 800 zł" - podkreślił szef PSL.

Pytany, jaki będzie koszt poprawki ludowców Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że może to zostać wyliczone przez rząd, który dysponuje odpowiednimi instrumentami.

Zaznaczył, że jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby zniesienie progu dochodowego, by świadczenie 500 złotych przysługiwało za każde dziecko, niezależnie od dochodów.

"Obietnica była: 500 złotych na każde dziecko" - mówił szef ludowców.

 


KOMENTARZE (9)ZOBACZ WSZYSTKIE

ja też dostałam decyzje odmowna bo przekroczyłam próg dochodowy o 0,47 groszy.....

szok, 2016-05-24 12:46:21 odpowiedz

dzisiaj składałem wniosek o 500+ i co się okazało że mimo małych dochodów przekroczyliśmy z żoną o 9zł16 groszy i co na to pani premier czy ktoś ma ma być gorszy tylko o te grosze obietnice obietnicami a rzeczywistość jak zawsze kopie nas tam gdzie najbardziej boli dziękujemy pani premier za wyborcz...e obietnice rozwiń

przemek, 2016-05-17 16:47:54 odpowiedz

To się odwołać

Pan, 2016-05-13 14:58:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE