PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko, kryterium dochodowe na pierwsze dziecko: PSL proponuje mniejsze świadczenie po przekroczeniu progu dochodowego

 • PAP/AT    4 lutego 2016 - 12:25
500 zł na dziecko, kryterium dochodowe na pierwsze dziecko: PSL proponuje mniejsze świadczenie po przekroczeniu progu dochodowego
Zgodnie z zapisami projektu ustawy świadczenie w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.mpips.gov.pl)

• PSL proponuje wprowadzenie do programu "Rodzina 500 plus" zasady "złotówka za złotówkę"
• Sprawi ona, że po przekroczeniu kryterium dochodowego świadczenie będzie mniejsze.
• Ludowcy uważają, że jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby zupełne zniesienie progu dochodowego.
"Zasada złotówka za złotówkę sprawi, że przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia nie będzie automatycznie oznaczało jego utraty" - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - wprowadzającej program "Rodzina 500 plus" - Sejm zajmie się na posiedzeniu rozpoczynającym się 9 lutego.

Czytaj też: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500+?

Prezes ludowców podkreślił w Sejmie, że wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji, które wychowują dzieci, powinno być "jak najszersze".

Czytaj też: Nowoczesna i PSL chcą świadczenia na pierwsze dziecko i kryterium dochodowego

Jak tłumaczył były minister pracy wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę" będzie przykładowo oznaczało, że jeśli ktoś przekroczy próg dochodowy o 50 złotych, to nie straci świadczenia 500 złotych, tylko będzie ono pomniejszone o te 50 zł.

Zgodnie z zapisami projektu ustawy świadczenie w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. Tylko w przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Przekroczenie kryterium dochodowego choćby o złotówkę spowoduje utratę prawa do świadczenia.

"Chcemy powiększyć pomoc dla rodzin posiadających jedno dziecko, które o złotówkę przekroczą 800 zł" - podkreślił szef PSL.

Pytany, jaki będzie koszt poprawki ludowców Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że może to zostać wyliczone przez rząd, który dysponuje odpowiednimi instrumentami.

Zaznaczył, że jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby zniesienie progu dochodowego, by świadczenie 500 złotych przysługiwało za każde dziecko, niezależnie od dochodów.

"Obietnica była: 500 złotych na każde dziecko" - mówił szef ludowców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (12)

 • Milka, 2017-01-29 08:32:33

  Do krzysiek: Na zachodzie też już nie dają. Z każdego danego ci centa musisz się rozliczyć, w efekcie wszystko oddać im w ratach. Uciekłam stamtąd, te ich zasady były chore. Wolę Polskę, normalna pracę i spokój z wiecznymi listami, że ciągle muszę coś oddać €
 • MałaMi, 2017-01-29 08:28:08

  Do szok: Zgroza. Mnie też przekracza, ale o 50 zł.
 • kris, 2016-06-09 09:25:07

  My przekroczyliśmy o 5.50 zł z dochodami 2405,55gr i odmowa a ten co zarobił 2399.99gr dostanie zasiłek. Czyli 5.55 zł czyni z nas bogaczy hehe to jest śmieszne i chore po prostu, ta granica dzieląca jest bez sensu. Patologia korzysta a troszczący i starający sie rodzice są w czarnej d... tego progr...amu  rozwiń