PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: Łódź przeznaczy 30 mln zł miesięcznie na program 500+

  • PAP/AT    16 lutego 2016 - 14:54
500 zł na dziecko: Łódź przeznaczy 30 mln zł miesięcznie na program 500+
Magistrat przewiduje, że obsługą programu 500+ zajmie się 40-50 pracowników (fot.uml.lodz.pl)

• Programem 500+ w łodzi objętych będzie ok. 60 tys. dzieci z 30 tys. rodzin.
• Łódź na świadczenia przeznaczy 30 mln zł.
• Miasto nie planuje zatrudniać nowych pracowników.
Wśród 30 tys. łódzkich rodzin - w ramach programu "Rodzina 500 plus" - co miesiąc rozdzielone zostanie 30 mln zł. Magistrat nie planuje na razie zatrudniania nowych urzędników do obsługi tego projektu - poinformowała we wtorek (15 lutego) prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

"Przed nami wielkie wyzwanie związane z dystrybucją dużych środków - szacujemy, że będzie to ok. 30 mln zł miesięcznie. Pomocą objętych będzie ok. 60 tys. dzieci z 30 tys. rodzin. Oczywiście nie mamy wpływu na to, kto złoży wniosek, więc są to dane szacunkowe" - podkreśliła prezydent Łodzi.

Wnioski w sprawie przyznania pieniędzy łodzianie będą mogli składać we wszystkich centrach obsługi mieszkańców Urzędu Miasta Łodzi.

Czytaj też: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500+?

"Nie wiemy, jakie będą koszty funkcjonowania systemu i na jakie środki z budżetu centralnego na jego obsługę możemy liczyć, dlatego na początek chcemy robić to własnymi siłami, przeszkolić pracowników już pracujących w urzędzie, aby mogli sprawnie przyjmować i weryfikować wnioski. Czekamy obecnie na decyzje wykonawcze i sukcesywnie będziemy informować mieszkańców o możliwości skorzystania z programu "Rodzina 500 plus". Akcja informacyjna prowadzona będzie m.in. w żłobkach, przedszkolach, szkołach" - dodała.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: W 2016 r. świadczenie będzie pobierało ponad 2,7 mln rodzin

Jak zaznaczyła Zdanowska, urzędnicy magistratu dali sobie radę z 80 tys. deklaracji przyjmowanych od mieszkańców w związku z wprowadzeniem ustawy dotyczącej zagospodarowania odpadów, zatem powinni bez problemu dać sobie radę z 30 tys. wniosków w sprawie 500 plus.

Za sprawną realizację programu w Łodzi odpowiedzialna będzie sekretarz miasta Barbara Mrozowska-Nieradko. "Postaramy się szeroko informować mieszkańców miasta o procedurze przyjmowania wniosków - gdzie je składać i jak wypełniać. Wnioski będzie można składać pocztą, a także przez internet, jest system empatia, który będzie przyjmował wnioski składane elektronicznie, do czego potrzebny będzie profil zaufany" - dodała sekretarz miasta.

Magistrat przewiduje, że obsługą programu zajmie się 40-50 pracowników. Sprawność ich działania będzie zależeć także od tempa składania wniosków i tego, czy będą one wpływały regularnie. "Mamy nadzieję, że naszą akcją informacyjną rozładujemy ewentualne +fale+ wpływania dokumentów i że urzędnicy je przyjmujący nie zaniedbają swoich innych obowiązków. W razie potrzeby wydłużymy czas pracy urzędu, będziemy też przyjmowali wnioski w dni wolne od pracy. Za godziny nadliczbowe pracownicy otrzymają wynagrodzenia z puli środków przyznanych przez ministerstwo" - wyjaśniła Mrozowska-Nieradko.

Zgodnie z deklaracjami Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, pierwsze pieniądze na przygotowanie do realizacji programu mają być przekazane gminom w ciągu siedmiu dni od dnia publikacji ustawy.

Na realizację programu w całej Polsce w tegorocznym budżecie zapisano 17 mld zł. Program "Rodzina 500 plus" zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.