PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko: Majętni nie powinni wnioskować o pieniądze z programu 500+?

 • PAP/AT    1 lutego 2016 - 16:13
500 zł na dziecko: Majętni nie powinni wnioskować o pieniądze z programu 500+?

1 lutego rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza program "Rodzina 500 plus" (Mateusz Morawiecki, fot.mr.gov.pl)

• Program Rodzina 500+ "z punktu widzenia finansów publicznych nie jest zagrożeniem".
• Program ma być narzędziem demograficznym, a nie socjalnym.
• Minister finansów apelowałby o to by majętni nie korzystali ze świadczeń.
Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki pytany, czy osoby majętne powinny korzystać z programu "Rodzina 500 plus" odpowiedział, że "apelowałby, bo tylko tyle pozostaje, żeby nie wnioskować".

"Dziś rząd przyjął program 500 plus. Z punktu widzenia finansów publicznych nie jest (on) zagrożeniem. Jest to bardzo ważny program - zarówno o charakterze wzmocnienia naszej populacji w przyszłości, ale również prospołeczny. Staraliśmy się zrównoważyć te dwa czynniki - z jednej strony społeczno-demograficzne, z drugiej strony fiskalno-finansowe. Nie ma takich zagrożeń. Jest to na pewno bardzo dobrze zrównoważone" - powiedział.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Jest rozporządzenie do ustawy. Jakie są zasady przyznawania świadczeń?

Pytany, czy osoby majętne powinny korzystać z programu, odpowiedział: "Jeśli o mnie chodzi, to na pewno nie będę wnioskował przecież o to. Apelowałbym, bo tylko tyle pozostaje, żeby nie wnioskować. Rozumiem natomiast też autorów tej całej konstrukcji, że to nie ma być narzędzie socjalne, tylko to jest narzędzie demograficzne, wspierania rodzin w szerszym zakresie. Więc raczej na zasadzie dobrowolności rezygnacja z tego dodatku" - powiedział.

Czytaj też: Od kiedy można składać wnioski w Programie 500+?

W poniedziałek (1 lutego) rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza program "Rodzina 500 plus". Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

Świadczenie ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Resort rodziny chce, by świadczenie było wypłacane od kwietnia, jednak każda gmina będzie miała maksymalnie trzy miesiące na wydanie tego świadczenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • oleś_ka, 2016-02-02 22:24:47

  Majętny to ile musi zarabiać i posiadać zasobów finansowych, zarobki mies. to np. 50 tysięcy czy 100 tysięcy bo dla Morawieckiego to chyba 200 tys. miesięcznie. Morawiecki zapomniał, że bogatemu zawsze mało i bogaty z biednym się nie podzieli.
 • filantrop, 2016-02-02 12:08:22

  JAK BYM ZARABIAL TYLE CO MORAWIECKI I MIAŁ TAKI MAJĄTEK TO BYM DOBROWOLNIE PŁACIŁ NA CO NAJMNIEJ JEDNA BIEDNĄ WIELODZIETNĄ RODZINĘ.
 • bogacz, 2016-02-02 11:15:32

  Jaki rozum takie myślenie u "dorobkiewicza" uczciwie zarobionych siedmiu milionów Morawieckiego. Ja jestem biedny nie powinienem płacić więc żadnych podatków, w tym zawartych w kupowanych towarach, biletów autobusowych, kolejowych, mandatów, kar itd....NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: