PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko: Majętni nie powinni wnioskować o pieniądze z programu 500+?

 • PAP/AT    1 lutego 2016 - 16:13
500 zł na dziecko: Majętni nie powinni wnioskować o pieniądze z programu 500+?
1 lutego rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza program "Rodzina 500 plus" (Mateusz Morawiecki, fot.mr.gov.pl)

• Program Rodzina 500+ "z punktu widzenia finansów publicznych nie jest zagrożeniem".
• Program ma być narzędziem demograficznym, a nie socjalnym.
• Minister finansów apelowałby o to by majętni nie korzystali ze świadczeń.
Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki pytany, czy osoby majętne powinny korzystać z programu "Rodzina 500 plus" odpowiedział, że "apelowałby, bo tylko tyle pozostaje, żeby nie wnioskować".

"Dziś rząd przyjął program 500 plus. Z punktu widzenia finansów publicznych nie jest (on) zagrożeniem. Jest to bardzo ważny program - zarówno o charakterze wzmocnienia naszej populacji w przyszłości, ale również prospołeczny. Staraliśmy się zrównoważyć te dwa czynniki - z jednej strony społeczno-demograficzne, z drugiej strony fiskalno-finansowe. Nie ma takich zagrożeń. Jest to na pewno bardzo dobrze zrównoważone" - powiedział.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Jest rozporządzenie do ustawy. Jakie są zasady przyznawania świadczeń?

Pytany, czy osoby majętne powinny korzystać z programu, odpowiedział: "Jeśli o mnie chodzi, to na pewno nie będę wnioskował przecież o to. Apelowałbym, bo tylko tyle pozostaje, żeby nie wnioskować. Rozumiem natomiast też autorów tej całej konstrukcji, że to nie ma być narzędzie socjalne, tylko to jest narzędzie demograficzne, wspierania rodzin w szerszym zakresie. Więc raczej na zasadzie dobrowolności rezygnacja z tego dodatku" - powiedział.

Czytaj też: Od kiedy można składać wnioski w Programie 500+?

W poniedziałek (1 lutego) rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza program "Rodzina 500 plus". Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

Świadczenie ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Resort rodziny chce, by świadczenie było wypłacane od kwietnia, jednak każda gmina będzie miała maksymalnie trzy miesiące na wydanie tego świadczenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • oleś_ka, 2016-02-02 22:24:47

  Majętny to ile musi zarabiać i posiadać zasobów finansowych, zarobki mies. to np. 50 tysięcy czy 100 tysięcy bo dla Morawieckiego to chyba 200 tys. miesięcznie. Morawiecki zapomniał, że bogatemu zawsze mało i bogaty z biednym się nie podzieli.
 • filantrop, 2016-02-02 12:08:22

  JAK BYM ZARABIAL TYLE CO MORAWIECKI I MIAŁ TAKI MAJĄTEK TO BYM DOBROWOLNIE PŁACIŁ NA CO NAJMNIEJ JEDNA BIEDNĄ WIELODZIETNĄ RODZINĘ.
 • bogacz, 2016-02-02 11:15:32

  Jaki rozum takie myślenie u "dorobkiewicza" uczciwie zarobionych siedmiu milionów Morawieckiego. Ja jestem biedny nie powinienem płacić więc żadnych podatków, w tym zawartych w kupowanych towarach, biletów autobusowych, kolejowych, mandatów, kar itd....