PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko: Mniejsze alimenty przez program 500 plus

 • PAP/AT/bad    21 kwietnia 2016 - 07:16
500 zł na dziecko: Mniejsze alimenty przez program 500 plus
Takie rozumowanie będzie prowadzić do pogorszenia sytuacji dzieci z rozbitych rodzin (fot.pixabay.com)

• Na programie 500 plus mogą stracić dzieci z rozbitych rodzin.
• Świadczenie z programu 500 plus już stało się powodem odmowy podwyżki alimentów.
• Rząd przygląda się sytuacji i zapowiada zmiany przepisów w razie konieczności.
Zapadł pierwszy wyrok, w którym świadczenie przyznane w ramach rządowego programu 500 plus stało się powodem odmowy wnioskowanej przez matkę dziecka podwyżki alimentów. 

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" adwokat Anna Mazur z Rzeszowa w uzasadnieniu wyroku przeczytała, że „sąd nie zasądził żądanej kwoty, bo matka może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w ramach programu 500 plus”. Oznacza to ni mniej ni więcej, że świadczenie wychowawcze z 500 plus może, w niektórych przypadkach, zastąpić obowiązek alimentacyjny rodziców. 

Zdaniem Anny Mazur "w świetle tego orzeczenia można dojść do przekonania, że program będzie zwłaszcza pozwalać ojcom na uzasadnienie ich stanowiska w kwestii obniżenia alimentów". 

Czytaj też: 500+: Rekordowa wypłata! 5500 zł dla jednej rodziny

Okazuje się, że to opinia nie tylko adwokat Mazur, podzielają ją inni prawnicy, którzy przyznają, że zwracają się do nich klienci z pytaniami, czy uruchomienie rządowego programu może być podstawą do obniżenia alimentów.

- Nie widzę podstaw do nieuwzględniania świadczeń uzyskiwanych w ramach programu przy ustalaniu wymiaru obowiązku alimentacyjnego rodziców. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci celem świadczenia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych - mówi cytowany przez dziennik adwokat Krzysztof Świeczkowski. 

– Oznacza to po prostu, że państwo przejęło na siebie część kosztów utrzymania dzieci – dodaje Świeczkowski.

Zdaniem dziennika takie rozumowanie będzie prowadzić do pogorszenia sytuacji dzieci z rozbitych rodzin. 

– Jako sędzia rodzinny bardzo bym nie chciała, by sędziowie obniżali dotychczasowe zobowiązania alimentacyjne albo ustalali je niższe niż do tej pory dlatego, że pojawił się program 500+ – mówi sędzia Katarzyna Wieraszko ze Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce.

Na sygnały o próbach obniżania alimentów przy wykorzystaniu programu Rodzina 500 plus zareagowało dziś Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przypomina, że jest to „wsparcie rodziców w wychowywaniu dzieci. Jego celem jest inwestycja w rodzinę oraz zachęcenie rodziców do posiadania kolejnych dzieci”.

Sytuacja jest monitorowana także przez resort sprawiedliwości. - Ministerstwo Rodziny popiera stanowisko prezentowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Twierdzenie, że świadczenie „Rodzina 500 plus” pobierane przez rodzica może być podstawą do obniżenia pobieranych przez niego świadczeń alimentacyjnych, jest niedopuszczalne.

Ja się dowiadujemy, w razie konieczności, w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości, wprowadzone zostaną odpowiednie zmiany ustawowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Gall Polski, 2016-04-24 15:50:01

  Każde dziecko mające rodzicow w procesie wychowania wymaga nakladu pracy i kosztów. Z tych nikt nie może być zwolniony. Fakt uzyskania jakiejkolwiek dsrowizny, czy losowej wygranej nie może czynić beneficjentem rpzwiedzionego tatusia czy mamusi. Konsumentem takich pieniędzy jest dziecko niezależnie ...czy ma czy nie ma normalnej rodziny. Wyrok sądu, który zmniejszył alimenty tatusiowi z powodu przyznania pieniędzy z akcji 500+jest świadectwem zwyrodnienia środowiska sędziów w zakresie poczucia sprawiedliwości.  rozwiń
 • aaa, 2016-04-21 20:08:25

  Do rodzicja place550 alimentuw a ona sie buja na calego i non stop wzapomogah siedzi i non stop sprawy ona z adwokatem za kturego ja musze pul kosztuw za nia placic bo sad tak decyduje ozenilem sie 2 raz i ciagle ale jej adwokat ze sie2 raz ozenilem niema sprawiedliwosci na tym swiecie:
 • KAŚKA, 2016-04-21 08:58:39

  a co ma rodzinne na dziecko wspólnego z alimentami.Moje dzieci mają razem 950zł alimentów to płaci fundusz ponieważ tatuś jest alkoholikiem i nie starcza mu na alkohol więc nie wpłaca do komornika..Może obniżycie alimenty bo jest większe rodzinne a tatuś bedzie sie cieszył że ma mniej do płacenia a ...więcej do przechlania.No poprostu bajka,a może poprostu pozabierajcie wszystkim te alimenty i bedziecie miec to z głowy..Polska to kraj nędzy i rozpaczy.  rozwiń