PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, MRPiPS: Wypłatę będzie można zamienić na pomoc rzeczową

  • AT    15 stycznia 2016 - 11:11
500 zł na dziecko, MRPiPS: Wypłatę będzie można zamienić na pomoc rzeczową
Jeśli coś będzie nie tak, pracownik organu wypłacającego świadczenie 500 zł, na podstawie informacji od pracownika socjalnego, będzie mógł zamienić wypłatę choćby na pomoc w formie rzeczowej (fot. Catherine Scott/wikipedia/CC BY-SA 2.0)

• W przypadku sygnałów o marnotrawieniu świadczenia u rodziny będzie przeprowadzony wywiad środowiskowy.
• Pracownik wypłacający świadczenie będzie mógł zamienić pieniądze na pomoc w formie rzeczowej.
Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wprowadzający program rodzina 500 plus, przeszedł uzgodnienia międzyresortowe. Ministerstwa zgłosiły swoje uwagi. Po analizie i uwzględnieniu uwag, został skierowany do konsultacji społecznych. Uwagi i opinie zgłoszone w trakcie konsultacji będą przedmiotem szczegółowych analiz.

Jednym z problemów, jakie pojawiły się w ostatnim czasie, są uwagi dotyczące możliwości marnotrawienia świadczeń wychowawczych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) postanowiło rozwiać wątpliwości.

- Szanujemy autonomię rodziny i wierzymy, że ona najlepiej wie, czego dziecku potrzeba. Nie można zakładać, że środki z programu zostaną źle wydane. Nikt nie będzie sprawdzał ani nadzorował każdej rodziny w zakresie tego, jak wydaje świadczenie wychowawcze. Projekt ustawy zawiera możliwe do zastosowania w nadzwyczajnych sytuacjach, mechanizmy zapobiegające marnotrawieniu świadczeń. Będzie to takie samo rozwiązanie jak obowiązujące od wielu lat w ustawie o świadczeniach rodzinnych - wyjaśnia resort.

MRPiPS tłumaczy, że w przypadku sygnałów o marnotrawieniu świadczenia, u rodziny będzie mógł zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy, aby ustalić jak wygląda sytuacja w danej rodzinie.

- Urzędnicy pomocy społecznej z reguły wiedzą, gdzie mogą być problemy, sytuacje patologiczne w rodzinie. Jeśli coś będzie nie tak, pracownik organu wypłacającego świadczenie 500 zł, na podstawie informacji od pracownika socjalnego, będzie mógł zamienić wypłatę choćby na pomoc w formie rzeczowej: np. na opłacenie opieki nad dziećmi, wyjazdy kolonijne, jedzenie, ubrania, lekarstwa itp. - podaje ministerstwo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.