PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: Na obsługę programu Rodzina 500+ samorządy dostaną 350 mln zł

  • AT    2 lutego 2016 - 16:15
500 zł na dziecko: Na obsługę programu Rodzina 500+ samorządy dostaną 350 mln zł
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci (fot.mpips.gov.pl)

• Przy dobrej współpracy z samorządami uda się uruchomić program 500 plus na początku kwietnia.
• Samorządy otrzymają blisko 350 mln zł na obsługę tego zadania w 2016 r.
• Pierwsze świadczenia wychowawcze zostaną przyznane od momentu wejścia w życie ustawy.
"Projekt ustawy wprowadzający program 500 plus ma charakter demograficzny. Jest odważny, śmiały, solidarnościowy z polskimi rodzinami i demograficzny" - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. "Mam głębokie przekonanie, że przy dobrej współpracy z samorządami uda nam się sprawnie uruchomić program 500 plus i że stanie się to na początku kwietnia zgodnie z harmonogramem" - dodała.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Jak wprowadzić ustawę w życie? Samorządy dostaną podręczniki

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci.

"W projekcie ustawy wprowadzającej program Rodzina 500 plus jest zawarty przepis o tym, że samorządy otrzymują pieniądze na obsługę tego zadania. (...) W tym roku jest to 2 proc. całego transferu, który wynosi 17 mld zł, czyli mamy blisko 350 mln zł na obsługę tego zadania" - powiedział konferencji prasowej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Jak wprowadzić ustawę w życie? Samorządy dostaną podręczniki

Wniosek można złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej. Pierwsze świadczenia wychowawcze zostaną przyznane od momentu wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017 r. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od momentu uruchomienia programu, to pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia 2016 r. Wniosek trzeba złożyć w gminie zamieszkania. Przy składaniu wniosku elektronicznego trzeba posiadać tzw. profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny.

1 lutego rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który wprowadza świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.