PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko: Od kiedy można składać wnioski w Programie 500+?

 • PAP/AT    28 stycznia 2016 - 11:31
500 zł na dziecko: Od kiedy można składać wnioski w Programie 500+?
samorządowcy w czasie konsultacji wyrażali potrzebę wprowadzenia 6-tygodniowego vacatio legis. Rząd przewiduje co najmniej cztery tygodnie (fot.mpips.gov.pl)

• 1 kwietnia ma rozpocząć się nabór wniosków o świadczenia w ramach programu "Rodzina 500 plus".
• Regiony mają już narzędzia pozwalające na obsługę programu - poinformował wiceminister rodziny.
• Rząd przewiduje co najmniej 4-tygodniowe vacatio legis.
"Nie będzie większego problemu, by od 1 kwietnia rozpocząć nabór wniosków o świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus" - poinformował w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, odpowiadając na pytania posłów m.in. o tempo prac nad rządowym projektem.

"Data 1 kwietnia jest datą, w której nabór wniosków będzie można rozpocząć" - zapewnił wiceminister. Dodał, że 28 stycznia projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów, a na jednym z najbliższych posiedzeń zajmie się nim rząd.

Jak podkreślił, zakończyły się konsultacje dotyczące rządowego projektu wsparcia dla rodzin, przeprowadzone we wszystkich województwach. Regiony - mówił - mają już narzędzia, wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych, pozwalające na obsługę programu "Rodzina 500 plus". Ponadto dostaną na jego realizację dodatkowe środki w postaci 2 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń.

To - jak wskazał - 340 mln zł w 2016 roku (2 proc. z 17 mld) oraz 460 mln zł w 2017 r. (2 proc. z 23 mld). Pieniądze na przygotowania trafią na konta samorządów tydzień po publikacji ustawy.

Marczuk powiedział, że na marzec przewidziano szkolenia związane z programem we wszystkich regionach, a w pierwszym okresie wypłaty świadczeń - a więc od kwietnia tego roku - rodzice będą mieli trzy miesiące na złożenie wniosków i dostaną wyrównanie świadczeń do 1 kwietnia.

Zwrócił też uwagę, iż samorządowcy w czasie konsultacji wyrażali potrzebę wprowadzenia 6-tygodniowego vacatio legis. Rząd przewiduje co najmniej cztery tygodnie - dodał.

Wiceminister powiedział również, że uwzględniono uwagi dotyczące ew. marnotrawienia pieniędzy. W uzasadnionych przypadkach gminy będą więc mogły udzielać pomocy w formie rzeczowej lub wykupienia usług - wyjaśnił. "Gmina będzie mogła zapłacić czesne, czy wykupić kolonie dziecku" - mówił.

Program "Rodzina 500 plus" zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (60)

 • barbara, 2016-04-24 14:38:01

  Do sprawiedliwosc: nie taka matka nie powinna dostac tych pieniedzy niech ojciec lozy.na dzieci a jak.nie to.do.sadu.o.alimety podac a potem.starac sie.o.poeniadze.od panstwa a nie ze panstwo.daje.a ojciec nic sa rodziny ktore potrzebuja tych.pieniedzy a nie dostana tu ojciec.holender napewno.nie bi...edny wiec niech lozy na dzieci  rozwiń
 • sprawiedliwosc, 2016-04-24 14:32:07

  Ojciec holender dzieci z matka nie uregulowane prawa.jak.i brak.przyznanych alimetow czy taka.matka.dostala.500+ dzieci.maja.matki.nazwisko
 • rzad, 2016-04-22 09:52:25

  Do Bobi: 6 patyków i ci male cebulaku? ludzie za 1000 zl pracuja