PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, opieka naprzemienna: Kto dostanie świadczenie?

  • PAP/AT    2 lutego 2016 - 12:25
500 zł na dziecko, opieka naprzemienna: Kto dostanie świadczenie?
Świadczenie będzie przysługiwało temu, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem (fot.twitter.com/MRPiPS_RP)

• Próg ukończenia 18. roku życia jest progiem niezmiennym.
• Świadczenie będzie przysługiwało temu, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem.
• W przypadku opieki naprzemiennej wysokość świadczenia będzie dzielona proporcjonalnie do ilości dni.
"Przeznaczymy pieniądze na inwestycję bardzo opłacalną, o dużej stopie zwrotu: polskie rodziny" - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska. "Skoro poprzednia ekipa budowała najdroższe w Europe autostrady, to my dzisiaj mówimy, że musi nas stać na politykę rodzinną" - podkreśliła.

"Często pada takie pytanie: czy stać nas na finansowanie programu Rodzina 500 plus? (...) Państwa polskiego nie stać na tolerowanie dalszej sytuacji związanej z demografią i polityką ludnościową. Trzeba instrumentów śmiałych i odważnych. Skoro poprzednia ekipa budowała najdroższe w Europe autostrady, to my dzisiaj mówimy, że musi nas stać na politykę rodzinną. Polityka rodzinna jest polityką, która zawsze będzie kosztowała budżet państwa. My dzisiaj inwestujemy w bardzo opłacalną, o dużej stopie zwrotu inwestycję: w polskie rodziny" - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Jest rozporządzenie do ustawy. Jakie są zasady przyznawania świadczeń?

Dodała, że próg ukończenia 18. roku życia "jako moment, w którym tracimy uprawnienie do pobierania świadczenia wychowawczego, jest progiem utrzymanym i niezmiennym". "Każde wydłużenie okresu wypłacalności świadczenia 500 plus powodowałoby wzrost kosztów. Ta granica wieku jest stosowana (...) w innych krajach. Są nawet kraje, w których w 16. roku życia kończy się wypłata tego świadczenia" - powiedziała.

Czytaj też: Samorządy nie zdążą z programem 500+? Potrzebne są nowe przepisy

Zaznaczyła, że świadczenie będzie przysługiwało temu, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. "W przypadku naprzemiennej opieki, tam gdzie jest program wychowawczy, wysokość świadczenia będzie dzielona proporcjonalnie do ilości dni, w których rodzicie sprawują nad tym dzieckiem opiekę" - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Pogpog, 2016-04-29 03:07:17

    Mam opiekę naprzemienna, właśnie odmowiono mi świadczenia ponieważ w wyroku widnieje,, opieka wspolna,, w kodeksie rodzinnym i o piekunczym nie istnieje określenia,, naprzemienna,,.. Z kolei w projekcie 500 Plus jest określenie naprzemienna, i według pracowników mops to nie to samo.. oczywiście po...dwazono miejsce zamieszkania.. pracownik mops nie rozumie, że polskie prawo nie przewiduje, dwóch adresów.. W opiece wspolnej (to oznacza to samo co naprzemienna!)  rozwiń
  • Pogpog, 2016-04-29 03:06:33

    Opieka naprzemienna