PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko: Pieniądze z 500 plus będą wypłacane w obligacjach?

 • PAP/AT    1 czerwca 2016 - 21:29
500 zł na dziecko: Pieniądze z 500 plus będą wypłacane w obligacjach?

Program 500 plus jest bardzo dobrym momentem do uświadomienia Polakom, rodzinom, potrzeby oszczędzania - powiedziała prezes GPW (Małgorzata Zaleska, fot.PTWP)

W ramach programu 500 plus na dziecko część, np. 100 zł, mogłaby być wypłacana np. w formie obligacji - proponuje prezes GPW Małgorzata Zaleska. Odłożone pieniądze mogłyby sfinansować np. edukację dziecka, ale w razie potrzeby rodzice mogliby te obligacje upłynnić.
Jej zdaniem, pomogłoby to także pobudzić rynek kapitałowy, bo pojawiłyby się nowe instrumenty w postaci obligacji, a jednocześnie ich upłynnianie zwiększyłoby płynność na rynku kapitałowym.

"Uważam, że program 500 plus jest bardzo dobrym momentem do uświadomienia Polakom, rodzinom, potrzeby oszczędzania, przede wszystkim długoterminowego" - powiedziała Zaleska. Przyznała jednocześnie, iż wiadomo, że większość pieniędzy pozyskanych z programu 500 plus przeznaczana będzie na konsumpcję i że zależy od zamożności rodzin.

Czytaj też: Ludzie będą zadowoleni z 500 plus dopóki nie odczują skutków w kieszeniach

"W niektórych rodzinach ubogich prawdopodobnie to 500 plus będzie przeznaczone w całości na konsumpcję, ale także wraz z upływem czasu i bogacenia się rodzin - uważam, iż należy uświadamiać potrzebę odłożenia części tych pieniędzy na przyszłość. I jednym z pomysłów do potencjalnego rozważenia jest to, aby w ramach 500 zł część z tych środków, np. 100 zł, była wypłacana w postaci instrumentu finansowego, np. prostej obligacji, czyli papieru wartościowego bezpiecznego. Jednocześnie każdy, kto pozyska ten papier wartościowy, mógłby go od razu upłynnić, jeśli uznałby, że te pieniądze są mu tu i teraz potrzebne" - wyjaśniła swój pomysł prezes GPW.

"Jeśli uznałby, że może te pieniądze odłożyć i trzymać ten papier wartościowy, pozwoliłoby to zbudować oszczędności długoterminowe tej osobie i przeznaczyć te środki w przyszłości np. na edukację swoich dzieci albo umożliwienie lepszego wejścia w dorosłe życie. To pomogłoby także pobudzić rynek kapitałowy, bo pojawiłyby się nowe instrumenty w postaci obligacji, a jednocześnie ich upłynnianie zwiększyłoby płynność na rynku kapitałowym" - dodała.

Czytaj też: 500 plus: Rekordowa wypłata! 5500 zł dla jednej rodziny

Pytana o to, czy to państwo byłoby emitentem takich obligacji, odparła, że jest to "jedna z możliwości". "Natomiast też myślę, że instytucje finansowe mogłyby włączyć się w koncepcję tego rodzaju myślenia i także różne inne instrumenty finansowe w postaci np. lokat długoterminowych mogłyby być rozważane" - zaznaczyła.

Pytana o to, czy proponowała już takie rozwiązanie ministrowi finansów, odparła, że "o tym rozwiązaniu nie powiedziała dzisiaj po raz pierwszy". Jak zaznaczyła, jest to pomysł, który próbuje powtarzać przy okazji rozmów o koniecznym rozwoju rynku kapitałowego i konieczności budowy długoterminowych oszczędności. "Bo bez tych oszczędności długoterminowych będą wyzwania z punktu widzenia państwa, rynków finansowych, z punktu widzenia społeczeństwa. Będzie coraz większa postawa roszczeniowa Polaków do państwa, kiedy zaczną przechodzić na emerytury i te emerytury będą na niesatysfakcjonującym poziomie" - powiedziała.KOMENTARZE (7)

 • JOTKA, 2016-06-04 09:21:49

  Pomysł zasygnalizowany a decyzje proponuje pozostawić rodzicom. W naszym przypadku rozważamy inwestowanie tej kwoty na przyszłość dziecka. Tylko GDZIE? aby nie stalo sie tak jjak wczesniej komentujący napisał, ze wynik końcowy będzie = w plecy
 • świetlik, 2016-06-03 14:05:49

  Do malina: Nie wszystko, na szczęście, nie zależy od Twojego punktu widzenia.
 • świetlik, 2016-06-03 14:03:35

  Do oszust: Nie wszystko, na szczęście, zależy od Twojego punktu widzenia.