PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, poprawki: Nowoczesna i PSL chcą świadczenia na pierwsze dziecko i kryterium dochodowego

  • PAP/AT    2 lutego 2016 - 14:40
500 zł na dziecko, poprawki: Nowoczesna i PSL chcą świadczenia na pierwsze dziecko i kryterium dochodowego
Wiceszefowa klubu Nowoczesna Katarzyna Lubnauer, że jej ugrupowanie ma wiele uwag do programu "Rodzina 500 plus" (fot.twitter.com/_Nowoczesna)

• Nowoczesna jest za wyłączeniem najbogatszych z programu "500 plus".
• PSL proponuje, by świadczenie przysługiwało już na pierwsze dziecko niezależnie od dochodu.
• PO nie będzie składała poprawek, a klub Kukiz'15 nie podjął decyzji.
Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek pytana o poprawki zapowiadane przez opozycję podkreśliła na wtorkowym briefingu w Sejmie, że PO i PSL będąc u władzy miały 8 lat na zachęcanie, by Polacy mieli więcej dzieci.

"Będziemy rozpatrywać wszystkie poprawki, które zostaną zgłoszone" - zaznaczyła Mazurek. Zastrzegła, że konkretnych poprawek jeszcze nie ma, a PiS nie zmienia założeń projektu, które miało na początku.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Jak wprowadzić ustawę w życie? Samorządy dostaną podręczniki

Projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - wprowadzającej program "Rodzina 500 plus" Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu.

Wiceszefowa klubu Nowoczesna Katarzyna Lubnauer powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie, że jej ugrupowanie ma wiele uwag do programu "Rodzina 500 plus", ale jednak zagłosuje za przyjęciem programu. "Uważamy, że polskie rodziny zasługują na pomoc z budżetu państwa" - podkreśliła.

Czytaj też: Nie będzie skąd wziąć pieniędzy na wypłaty świadczeń z programu Rodzina 500+?

Oceniła jednocześnie, że program nie zwiększy dzietności w Polsce. "To projekt, który ma na celu zwiększenie popularności PiS w społeczeństwie" - podkreśliła posłanka Nowoczesnej.

Lubnauer poinformowała, że jej klub zgłosi poprawkę, która wprowadza kryterium dochodowe przy przyznawania 500 złotych. Nie chciała jednak podać szczegółów tej propozycji.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz krytykuje apel PiS by zamożni nie korzystali z programu 500+

"Nie zgadzamy się z tym, że próg dochodowy byłby złym rozwiązaniem, w tej chwili mamy sytuację, że dodatku 500 złotych nie dostanie np. samotna matka, wychowująca jedno dziecko, która ma 1700 złotych dochodu, natomiast (500 złotych) dostanie rodzina, która ma 10 tysięcy dochodu na osobę, a ma dwójkę dzieci. Ze względu na wydźwięk społeczny nie powinniśmy mieć do czynienia z taką sytuacją" - podkreśliła.

Posłanka zauważyła też, że jest to najdroższy projekt, jaki jest w polskim budżecie. "W tym roku będzie kosztował 17 miliardów złotych, a w przyszłych latach 22 miliardy złotych" - zaznaczyła Lubnauer.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił na wtorkowym briefingu w Sejmie, że ludowcy proponują likwidację progu dochodowego przy świadczeniu na pierwsze dziecko. "Uważamy, że (projekt) powinien dotyczyć wszystkich dzieci. Nie tylko drugiego dziecka w rodzinie, tylko każdego". "Co mamy dziś powiedzieć samotnej matce z jednym dzieckiem, kiedy przekroczy próg dochodowy i nie uzyska wsparcia" - dodał b. minister pracy. Zadeklarował też, że ludowcy nad projektem "500 plus" są w stanie pracować nawet w nocy. "Im szybciej wejdzie ta ustawa (...), tym szybciej samorządy będą mogły się do niej przygotować" - dodał.×
KOMENTARZE (2)

  • mada, 2016-02-03 14:06:19

    Logiczne jest że skoro normalna polska rodzina posiadająca jedno dziecko ze względu na brak możliwości finansowych nie stara się o drugie, a teraz przyjdzie mi jeszcze z moich ciężko zapracowanych pieniędzy dać jeszcze tym z dwójką dzieci to napewno moje możliwości finansowe się nie zwiększą a jedyn...ie zmniejszą i dalej drugiego nie będę miała. Weźcie się wreszcie za te rodziny co rzekomo nic nie mają biedne są a same pracodawce uprosiły o najmniejszą umowę zlecenie oby tylko jak najwięcej od państwa wydębić.jak chcesz normalnie żyć i płacić podatki to tak cię zgnębią że już sam się zastanawiasz czy nie lepiej zacząc kombinować i oszukiwać.  rozwiń
  • Ćierpliwy Polak, 2016-02-03 12:06:52

    A Wy z PiS po ile macie dzieci np . Jarek ? Jak nie dacie rodzinie na pierwsze dziecko , to nie będzie drugiego ? L . Wałęsa już nie potrzebuje , ale młodym wikarym by się przydało ?