PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko: Projekt ustawy wprowadzający program "Rodzina 500+" przyjęty przez rząd

 • PAP/AT    1 lutego 2016 - 15:08
500 zł na dziecko: Projekt ustawy wprowadzający program "Rodzina 500+" przyjęty przez rząd
Projekt ustawy wprowadza świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko (fot.twitter.com/PremierRP)

• Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej program Rodzina 500 plus.
• Beata Szydło przekazała projekt marszałkowi Sejmu.
• Ministerstwo rodziny chce, by świadczenie było wypłacane od kwietnia.
"Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza program Rodzina 500 plus" - poinformowała premier Beata Szydło.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

Świadczenie ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Czytaj też: Samorządy nie zdążą z programem 500+? Potrzebne są nowe przepisy

Resort rodziny chce, by świadczenie było wypłacane od kwietnia, jednak każda gmina będzie miała maksymalnie trzy miesiące na wydanie tego świadczenia.

O szczegółach ustawy czytaj tutaj.

"To jest bardzo ważny dzień dla mnie osobiście, bo mogę dzisiaj powiedzieć, że dotrzymałam danego słowa; to jest bardzo ważny dzień dla polskich rodzin" - powiedziała premier Beata Szydło przed przekazaniem projektu programu "Rodzina 500 plus" marszałkowi Sejmu.

Podczas specjalnej konferencji w Sejmie premier powiedziała, że "po raz pierwszy po 1989 r. będzie w Polsce kompleksowy program prodemograficzny, wsparcia polskich rodzin". "To jest niezwykle istotna i ważna sprawa" - dodała.

Szefowa rządu przypomniała, że zadeklarowała wprowadzenie programu 500 plus we wrześniu 2015 r. "Powiedziałam, że ten program będzie nie tylko deklaracją składaną w kampanii wyborczej, ale że dotrzymamy słowa i go zrealizujemy, jeśli Polacy nam zaufają" - mówiła.

"Dzisiaj robimy pierwszy krok; program Rodzina 500 plus stał się faktem" - dodała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (9)

 • :), 2016-02-29 19:30:25

  Niestety nigdy się wszystkim nie dogodzi,ale w końcu ktoś się za to wziął i Państwo zaczęło pomagać. Wcześniej potrafili tylko zabierać dzieci z ubogich rodzin i dawać do rodzin zastępczych wraz z pieniędzmi (nie małymi). Jestem za żeby zabierać dzieci z rodzin patologicznych,gdzie rodzice potrafią ...tylko pić i bić.Dla rodzin gdzie jest bieda z róznych przyczyn, a nie patologia to dlaczego Państwo ma nie pomóc? Weżcie się ludzie czasami zastanówcie, bo żal się was robi... Dzieci powyżej 18 roku życia są już chyba w stanie pójść do dorywczej pracy i sobie trochę dorobić. Wyjdzie im to tylko na dobre. Pracuje od 17 roku życia, bo sama chcialam zarobić na swoję zachcianki i jest mi z tym dobrze. Pogodziłam naukę z pracą więc nie róbcie ze swoich dzieci sierot i dajcie im się troche wykazac przy nawet roznoszeniu ulotek :)  rozwiń
 • ciekawy, 2016-02-28 19:59:10

  Czy ktoś odpowie na pytanie: Jak ustala się dochody dot. pierwszego dziecka? Średnia z całego 2015 roku? Średnia z ostatniego kwartału 2015 r.? Średnia z 3 pierwszych m-cy 2016 r.? Które dochody będzie przekazywał US do realizacji programu?
 • Zbigniew, 2016-02-21 23:38:40

  Po co ten chaos gdyby PO dało wcześniej 1000 na pierwsze dziecko a teraz PIS po 500 zł. na następne to wszyscy byliby szczęśliwi. Przeciwnicy PIS po prostu nie idźcie po 500 zł.