PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, Rafalska: Program 500+ szansą na ożywienie rynków lokalnych i poprawę wzrostu gospodarczego

  • PAP/AT    21 marca 2016 - 14:39
500 zł na dziecko, Rafalska: Program 500+ szansą na ożywienie rynków lokalnych i poprawę wzrostu gospodarczego
Na realizację programu w całym kraju zostanie przeznaczone ponad 17 mld zł (fot. twitter/MRPiPS)

• Województwo lubuskie jest dobrze przygotowane do wdrożenia programu 500+.
• W skali kraju z programu skorzysta 3,7 mln dzieci, a w samym woj. lubuskim 107 tys. z 78 tys. rodzin.
• W całym kraju w 2016 r. na realizację programu zostanie przeznaczone ponad 17 mld zł.
Woj. lubuskie jest dobrze przygotowane do wdrożenia programu 500+ - oceniła minister rodziny Elżbieta Rafalska, która w poniedziałek spotkała się z prezydentami Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry oraz wojewodą i wicewojewodą lubuskim, by poznać stan przygotowania do uruchomienia programu.

"Mogę powiedzieć po naszym spotkaniu roboczym, że woj. lubuskie jest dobrze przygotowane do wdrożenia tego programu. Najtrudniejsza część tego zadania jest dopiero przed samorządami, a więc staramy się dopiąć na ostatni guzik ten stan przygotowań" - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Czytaj też: Błaszczak: Pieniądze z programu 500 plus to czynnik prorozwojowy dla gmin

Przypomniała, że jest już po etapie konsultacji społecznych. "Potem był etap szkolenia, w którym w całej Polsce wyszkolono ponad 3,7 tys. pracowników. Dzisiaj jest ten ostatni etap, w którym się pytamy ze strony ministerstwa - w czym jeszcze możemy pomóc" - powiedziała Rafalska na konferencji prasowej.

Jak dodała, w skali kraju z programu skorzysta 3,7 mln dzieci, a w samym woj. lubuskim 107 tys. z 78 tys. rodzin.

Czytaj też: 18 banków dołącza do programu 500 plus

"To pokazuje skalę problemu, to pokazuje jak znacząco może się poprawić jakość życia lubuskich rodzin, polskich rodzin. To pokazuje, że ten program jest szansą na poprawę - nawet co pokazują ostatnio prognozy - wzrostu gospodarczego, ożywienie rynków lokalnych. Dzieci będą miały lepsze warunki życiowe. Ten dobrostan lubuskich dzieci, polskich dzieci bardzo się poprawi. I myślę, że samorządy dzisiaj też doceniają to, że mieszkańcy ich miejscowości skorzystają z tego rządowego programu" - podkreśliła Rafalska.

Minister podziękowała samorządom za zaangażowanie i inicjatywy dotyczące sprawnego przygotowania do obsługi programu.

"Jestem zbudowana propozycjami samorządów, które mówią, że mogą to być różne punkty przyjmowania wniosków. Inaczej będzie to robione w Zielonej Górze, inaczej w Gorzowie, ale wszędzie ta możliwość odebrania wniosków jest bardzo bogata. Myślę, że dzisiaj jesteśmy na finiszu, który dla mnie jest jakimś finiszem, a dla innych (samorządów) będzie startem" - powiedziała szefowa resortu rodziny.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki poinformował, że w Zielonej Górze do świadczenia jest uprawnionych 9-10 tys. dzieci. W mieście uruchomiono prawie 60 punktów, w których będzie można pobrać i złożyć wnioski. Znajdują się w obiektach urzędu, ale także w szkołach, przedszkolach i żłobkach.

Zdaniem Kubickiego duża część wniosków, szczególnie w przypadku młodych rodzin, zostanie złożona droga elektroniczną. Samorząd dostarczył do wszystkich zielonogórzan informator o miejscach wydawania i przyjmowania wniosków, a niebawem do trafi do nich informator wyjaśniający, jak wnioski wypełniać.

"Myślę, że nie powinno być większych problemów ze składaniem wniosków. Chcemy dodatkowo przesuwać, dołożyć pracowników, aby jak najszybciej ten program wystartował, bo tak naprawdę Kowalskiego nie obchodzi - kto i gdzie? Kowalski chce pieniądze. Polskie rodziny naprawdę w dużej mierze mają za mało pieniędzy, Polacy zarabiają za mało. Jest to chyba pierwszy taki program, który pozwoli trochę odczuć ten wzrost gospodarczy szaremu Kowalskiemu, a nie tylko wybranej grupie" - podkreślił Kubicki.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.