PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: Rodzice będą chcieli odzyskać prawa rodzicielskie by dostać świadczenie?

  • AT    8 kwietnia 2016 - 12:55
500 zł na dziecko: Rodzice będą chcieli odzyskać prawa rodzicielskie by dostać świadczenie?

- Nie można po prostu zabrać dziecka z pieczy zastępczej czy domu dziecka - mówi Rafalska (fot.sxc.chu)

• Wielu rodziców może chcieć odzyskać odebrane im wcześniej dzieci by dostać świadczenie z programu 500 plus.
• Minister zapewnia, że resort będzie ten proces monitorować.
Od kiedy ruszył Program Rodzina 500 plus pojawiają się głosy, że rodzice będą chcieli odzyskać prawa rodzicielskie lub adoptować dzieci by dostawać pieniądze.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej pytana, czy świadczenie może spowodować, że wielu rodziców będzie chciało odzyskać odebrane im wcześniej dzieci, podkreśliła, że nie można po prostu zabrać dziecka z pieczy zastępczej czy domu dziecka, bo żeby ono się tam znalazło, musi być wyrok sądu rodzinnego.

"Natomiast gdyby było tak, że rodzina zmobilizuje się, zacznie dobrze współpracować z rodziną zastępczą, zacznie usuwać te przyczyny, które spowodowały, że dzieci zostały skierowane do pieczy zastępczej, będzie to bardzo dobra wiadomość" - oceniła minister.

Czytaj też: Samorządy już wypłacają pierwsze pieniądze z 500 plus

Zwróciła jednak uwagę, że nie wszystkie dzieci w pieczy zastępczej zostały tam umieszczone z powody trudnej sytuacji materialnej, często z powodu niewydolność wychowawczej, różnych bardzo złożonych przyczyn.

"Gdyby była duża skala tego zjawiska, potwierdziłoby się, że jednym z czynników, dla których dzieci znalazły się w pieczy, była trudna sytuacja materialna" - zauważył Rafalska. Jednak podkreśliła, że jest za wcześnie, by o tym mówić.

"Będziemy bardzo uważnie ten proces monitorować" - zadeklarowała minister rodziny.

Jej zdaniem to kolejny przykład pokazujący, jak świadczenie 500 plus wpływa na inne sfery i okoliczności.

"Z jednej strony słyszymy, że w marketach podnosi się pensje pracownikom, obawiając się, że mogą odejść z pracy, bo wsparcie z programu 500 plus może skłonić ich do zastania w domu, z drugiej rodzice zaczynają się interesować dziećmi umieszczonymi w pieczy i zderzą się z tym, że odzyskanie ich nie jest takie proste, że trzeba spełnić określone warunki, bo one nie zostały zabrane bez wyroków sądu, a ograniczenie czy odebranie praw rodzicielskich wymaga całego żmudnego procesu. Myślę, ze to są dobre informacje, powodujące ożywienie w wielu obszarach" - oceniła Rafalska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.