PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko: Są opóźnienia? Premier Szydło tłumaczy

 • PAP/AT    15 stycznia 2016 - 15:27
500 zł na dziecko: Są opóźnienia? Premier Szydło tłumaczy
Spotkanie premier z szefami służb będzie poświęcone sprawom bezpieczeństwa (Beata Szydło, fot.premier.gov.pl)

• Beata Szydło rozwiewa obawy o opóźnienia we wprowadzaniu programu 500+.
• Minister Elżbieta Rafalska pracuje nad programem 500+.
• W urzędach wojewódzkich trwają konsultacje ustawy wprowadzającej program.
"Nie ma żadnego opóźnienia, jeśli chodzi o harmonogram wprowadzania programu 500+. W tej chwili program jest konsultowany. Już niebawem zostanie przyjęty przez rząd i wtedy skierowany do prac parlamentarnych" - poinformowała premier Beata Szydło.

"Te konsultacje, które schodzą na poziom wojewódzki, chcemy, żeby przyniosły jak najszersze spektrum uwag (...) po to, żeby ten program spełniał oczekiwania, które w nim pokładamy - tzn. z jednej strony wsparcia materialnego dla polskich rodzin, a z drugiej strony wymiar demograficzny" - powiedziała Szydło na konferencji prasowej.

"Wierzę, że będzie to bardzo dobry program. Jeszcze raz podkreślam: wszystko biegnie zgodnie z kalendarzem" - dodała.

Premier była też pytana przez internautów, czy jest planowana reforma systemu ubezpieczeń społecznych.

"W tej chwili pani minister (rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta) Rafalska i ministerstwo pracuje nad programem 500+ i nad innymi projektami, które dotyczą z kolei rynku pracy. Przypomnę m.in. podwyższenie minimalnej stawki godzinowej" - powiedziała Szydło. Zapowiedziała, że rząd ma też zamiar rozpocząć "debatę i eksperckie przygotowanie" do założeń reformy systemu ubezpieczeń.

"Najważniejszą kwestią, która dzisiaj jest też do procedowania, to prezydencki projekt ustawy (...) obniżenia wieku emerytalnego" - dodała. "Mamy pewien harmonogram działań, który chcemy wypełniać (...) i na pewno wszystko to, co zakładaliśmy i co prezentowaliśmy w kampanii wyborczej będzie realizowane" - zapewniła premier.

Program Rodzina 500+ przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadzić ma to rozwiązanie, jest w konsultacjach społecznych.

Od piątku w urzędach wojewódzkich trwają konsultacje społeczne ustawy wprowadzającej program Rodzina 500+.

Konsultacje społeczne projektu mają się zakończyć pod koniec stycznia. Wcześniej projekt przeszedł przez uzgodnienia międzyresortowe. Najważniejsza zmiana, jaką wprowadzono na tym etapie, to rezygnacja z wliczania świadczenia wychowawczego do dochodu podczas ubiegania się o innego rodzaju świadczenia zależne od kryterium dochodowego (np. z pomocy społecznej, z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, stypendiów dla uczniów i studentów, dodatków mieszkaniowych).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • >, 2016-01-18 19:42:18

  Do wkurzona: Program 500+ wejdzie w życie w ostatnią noc rządów pisu.
 • matka gorszego sortu, 2016-01-18 11:02:41

  Do wkurzona: jestem w podobnej sytuacji, niewiele przekraczam dolny próg żeby dostać pomoc. Jestem obywatelem gorszego sortu jeśli chodzi o pomoc, natomiast jeśli chodzi o płaćernie podatków i naliczenie odesetek od kredytu hipotecznego zostałam potraktowana na równi z innymi. Jedyne wyjście to wyja...zd z tej chorej Polski  rozwiń
 • Niestety, 2016-01-16 22:04:08

  Do wkurzona: dzieci rozwodnikow to dzieci gorszego sortu, co sie dziwisz, dyskryminowane sa na kazdym kroku, piczawszy od naszego kochanego panstwa, sady po kosciol, ktory obarczyl je swoimi grzechami pedofilii. Takich matek jak ty jest ok. Milion, jak sie nie zbierzemy w jakas partie to nikt o nas ...nie pomysli. W sejmie polowa to rozwodnicy, dla nich status quo jest wygodny  rozwiń