• PARTNERZY PORTALU

500 zł na dziecko, samotne matki: Objęcie programem 500+ matek z jednym dzieckiem wymaga wyliczeń ministra

• Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek przeprosiła za słowa o matkach samotnie wychowujących dzieci.
• Poseł PO ocenił, że program 500+ jest niekorzystny dla samotnych matek.
• Poprawka obejmująca programem samotne matki niezależnie od ich dochodu wymaga wyliczeń ministra finansów.
500 zł na dziecko, samotne matki: Objęcie programem 500+ matek z jednym dzieckiem wymaga wyliczeń ministra
"Życzę wszystkim matkom samotnie wychowującym dzieci jak najlepiej" - powiedziała rzecznik klubu PiS Beata Mazurek. To reakcja na apel polityków PO (Beata Mazurek, fot. facebook.com/Beata Mazurek)

"Życzę wszystkim matkom samotnie wychowującym dzieci jak najlepiej" - powiedziała rzecznik klubu PiS Beata Mazurek. To reakcja na apel polityków PO, którzy domagali się od Mazurek przeprosin za jej wcześniejszą wypowiedź.

Chodzi o wypowiedź Mazurek w Polskim Radiu24, gdzie pytana, co jej zdaniem powinna zrobić samotna matka, która nie otrzyma 500 zł na dziecko, bo nie mieści się we wskazanym progu finansowym, powiedziała: "Zachęcałabym ją do tego, by próbowała ustabilizować swoją sytuację rodzinną tak, by się na to świadczenie załapać".

Politycy PO zaapelowali do rzeczniczki klubu PiS, by przeprosiła za słowa o matkach samotnie wychowujących dzieci. Ich zdaniem jej wypowiedź była "absolutnie skandaliczna i pogardliwa".

Poseł PO Paweł Olszewski powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że posłanka Mazurek powinna przeprosić za swoje słowa o matkach samotnie wychowujących dzieci.

Czytaj też: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500+?

"Wypowiedź Beaty Mazurek, w której poucza i mówi, że trzeba sobie ustabilizować życie jest absolutnie skandaliczna, pogardliwa, nie wnikająca w często losowe i życiowe historie. To wypowiedź bezwzględnie arogancka za którą (Mazurek) powinna niezwłocznie przeprosić" - podkreślił Olszewski. Jak dodał, jej słowa były "niezbyt mądre i niekulturalne".

Czytaj też: Andrzej Duda o programie 500 plus i roli samorządów

Jego zdaniem, "tego typu wypowiedzi pokazują filozofię myślenia, która funkcjonuje w obozie rządzącym, filozofię, która traktuje ludzi i dzieli ludzi, w sposób nieuprawniony, arogancki, pogardliwy". "Apelujemy do pani Mazurek, aby niezwłocznie przeprosiła wszystkich, których te słowa dotknęły" - mówił Olszewski.

Poseł PO Mariusz Witczak ocenił, że program "Rodzina 500 plus" ma bardzo wiele wad, zawiera też "bardzo wiele niesprawiedliwości". "To jest według naszej oceny program 500 minus dla matek samotnie wychowujących dzieci, dla rodzin, w których drugie dziecko wkracza w pełnoletność" - podkreślił. Jak dodał, Platforma jest "głęboko poruszona i zbulwersowana" wypowiedzią posłanki Mazurek.

Mazurek powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie, że "życzy wszystkim samotnym matkom jak najlepiej". "Życzę stabilizacji sytuacji tak, by nie musiały się martwić o swoje jutro, żeby miały partnerów takich, którzy będą wspomagać je w wychowaniu swoich dzieci. Ja wiem, że sytuacja matek samotnie wychowujących jest trudna" - podkreśliła.

Według rzecznik klubu PiS program "Rodzina 500 plus" nie jest formą pomocy społecznej, lecz świadczenia wychowawczego. "Z tej formy wsparcia matki samotne, które nie mają odpowiedniego dochodu nie będą mogły skorzystać, ale pamiętajmy, że są jeszcze inne możliwości jak fundusz alimentacyjny, pomoc społeczna" - mówiła Mazurek. Przypomniała, że zgodnie z projektem świadczenie będzie wprowadzone na drugie i kolejne dziecko, na pierwsze obowiązywać będzie próg dochodowy.

 


KOMENTARZE (32)ZOBACZ WSZYSTKIE

Od poczatku tak to bylo skonstruowane zeby jak najmniej zaplacic. Tak samo bylo z alimentami. Wczesniej alimenty byly placone przez zus na dziecko. Wyrownanie otrzymywal rodzic od dnia zlozenia wniosku w sadzie. Po reformie alimenty ktorych komornik nie wyegzekwowal dostaniesz od dnia xlozenia wnios...ku. Czyli kilka miesiecy w sadzie i po otrzymaniu wyroku jeszcze 2 miesiace u komornika. I nikogo nie obchodzi ze przez kilka miesiecy nie miales kasy na dziecko. Polityka prorodzinna w Polsce nie istnieje. Mieszkam w niemczech. Mam rodzinne, nizsza stawke podatkowa, bilet dla dziecka do szkoly za grosze i nikt mnie o dochody nie pyta. A gdybym jak ty zarabiala najnizsza krajowa to mialabym inne dodatki jak doplata do mieszkania itd. Polityka prorodzinna w Polsce polega na wspieraniu patologii. rozwiń

xallix, 2016-05-18 13:57:08 odpowiedz

Do ojciec: Widocznie ojciec to gorszy sort rodzica.

Yondra Mahore, 2016-05-02 21:14:30 odpowiedz

Do jjjjj: czemu nie masz renty po ojcu przecież się dziecku należy

Verona, 2016-04-01 13:43:37 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE