PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, składanie wniosków i wypłata świadczeń: Jak samorządy radzą sobie z 500 plus?

  • PAP/AT    8 kwietnia 2016 - 15:00
500 zł na dziecko, składanie wniosków i wypłata świadczeń: Jak samorządy radzą sobie z 500 plus?
Samorządowcy wskazują, że we wnioskach przesyłanych online częściej zdarzają się błędy (fot.premier.gov.pl)

• Mija pierwszy tydzień obowiązywania programu 500 plus.
• W urzędach i online złożono ponad milion wniosków.
• Są już pierwsze decyzje i wypłaty.
• Niektóre samorządy przyjęły już dużą część spodziewanych wniosków.
• Część samorządów przewiduje, że do końca miesiąca złożone zostaną prawie wszystkie.
Tydzień temu, 1 kwietnia ruszył program "Rodzina 500 plus", w ramach którego wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Wnioski można składać m.in. w urzędach i przez internet; ta druga forma jest szczególnie popularna w dużych miastach. Dotychczas złożono ponad milion wniosków - ok. 300 tys. online, ponad 700 tys. w urzędach.

Samorządowcy wskazują, że we wnioskach przesyłanych online częściej zdarzają się błędy, składając wniosek w gminie można liczyć na pomoc urzędników. Resort rodziny apeluje, by przed złożeniem wniosku uważnie przeczytać instrukcję i radzi, na co zwrócić uwagę.

Poznaniu oczekiwanie na złożenie wniosku w urzędzie trwa średnio 4 minuty. Złożono ich już blisko 12 tys., większość - ponad 6,5 tys. - przez internet; najmniej - ok. 100 wysłanych zostało pocztą.

Czytaj też: Jak prawidłowo wypełnić wniosek o 500 plus i nie popełnić błędów?

Rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube podkreślił, że dynamika składania wniosków jest w regionie bardzo duża. "Niewykluczone, że w Poznaniu do końca miesiąca duża część wniosków, lub prawie wszystkie zostaną złożone" - powiedział.

Również w Warszawie przeważająca większość wniosków wpływa online - na blisko 35 tys. ponad 22 tys. było w wersji elektronicznej.

Czytaj też: Samorządy już wypłacają pierwsze pieniądze z 500 plus

Jak poinformował wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, na Mazowszu szacowana liczba dzieci uprawnionych do świadczenia to 460 tys.; złożono już ponad 130 tys. wniosków. Burmistrz Piastowa (woj. mazowieckie) Grzegorz Waldemar Szuplewski mówił, że w jego mieście w ciągu pierwszych siedmiu dni zostało złożonych ponad 700 wniosków, czyli ok. 25 proc. Poinformował, że do czwartku ok. 40 wniosków zostało już pozytywnie rozpatrzonych i pierwsze pieniądze zostały skierowane do wnioskodawców.

Także Urząd Miejski w Katowicach już w czwartek poinformował o wypłacie pierwszych świadczeń - otrzymało je 111 rodzin na 163 dzieci, na łączną sumę 81 tys. zł. W mieście złożono ponad 5 tys. wniosków.

Według szacunków dyrektora MOPS w Rudzie Śląskiej Krystiana Morysa, wnioski w mieście złożyła już ok. jedna trzecia uprawnionych lub nawet więcej; wpłynęło ich już ponad 3 tys. Proces przyjmowania wniosków w przebiega sprawnie m.in. dzięki utworzeniu ok. 30 punktów, gdzie można je złożyć. "Nikt się nie skarżył, a nawet słyszałem komentarze, że to XXI wiek. Nie zamierzamy oczywiście wpadać w samozachwyt, ale nie daliśmy się zaskoczyć" - stwierdził z zadowoleniem dyrektor Morys.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.