PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: Składanie wniosków w programie 500+ przez internet od kwietnia. "To sposób najprostszy"

  • PAP/AT    8 marca 2016 - 12:51
500 zł na dziecko: Składanie wniosków w programie 500+ przez internet od kwietnia. "To sposób najprostszy"
Wniosek w programie 500+ będzie tak skonstruowany, by podpowiadać składającemu dane, w których posiadaniu jest ZUS (fot.pixabay.com)

• Od kwietnia będzie można składać wnioski o świadczenie z programu 500 plus za pomocą bankowości elektronicznej i platformy usług elektronicznych ZUS.
• Według Ministerstwa Rodziny to najprostszy sposób składania wniosków.
• W planach jest stworzenie profilu zaufanego na e-puapie, który umożliwia dostęp do usług w całej administracji.
We wtorek (8 marca) w ministerstwie cyfryzacji zostało podpisane porozumienie pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Bankiem PKO BP w zakresie współpracy przy realizacji rządowego programu "Rodzina 500 plus". Od czwartku (8 marca) rozpoczną się intensywne testy tego sposobu składnia wniosków o świadczenie.

Jak powiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska, testy będą trwały do skutku, aż do 1 kwietnia. "Musimy mieć pewność, że jak będziemy projekt zaczynać, to wszystko działa. A w systemach informatycznych nie ma takich całkowicie zero-jedynkowych, bezpiecznych sytuacji, bo może np. nastąpić wiele wydarzeń związanych z funkcjonowaniem łączy telekomunikacyjnych. To wszystko będzie sprawdzane" - dodała.

Czytaj też: Nabór wniosków do 500+ nie ruszy 1 kwietnia? Jest poważny problem

Poinformowała, że program jest otwarty dla wszystkich banków, które spełnią określone wymogi bezpieczeństwa. Dodała, że resort oczekuje informacji ze Związku Banków Polskich i od banków niezrzeszonych, czy są tym zainteresowane. Do tej pory - mówiła - zgłosiło się 8 banków, w tym banki spółdzielcze.

Pytana o wymogi, które muszą banki spełnić, by przystąpić do projektu, Streżyńska wyjaśniła, że chodzi o względy bezpieczeństwa związane z uwiarygodnieniem tożsamości danej osoby. Mówiła, że zakładając konto i korzystając z bankowości elektronicznej, klient najpierw osobiście idzie do banku i przedstawia dokumenty, dzięki którym sprawdzana jest jego tożsamosć.

"Zaczynamy od 500 plus, ale mamy nadzieję, że tą samą drogą wiele innych usług będzie dostępnych" - zaznaczyła minister cyfryzacji. Dodała, że w planach jest możliwość założenia profilu zaufanego na e-puapie, który umożliwia dostęp do wielu usług w całej administracji bez konieczności osobistego stawiennictwa w jednostkach organizacyjnych, które te profile zakładają.

"Teraz system jest taki, że trzeba wypełnić wniosek, a następnie udać się osobiście i dokończyć proces rejestracji i certyfikacji (...) Dążymy do takiego rozwiązania, by to bankowe uwiarygodnienie przenosiło się na uwiarygodnienie w e-puapie, by można było z profilu bankowego założyć profil zaufany i dalej już prowadzić swoje kontakty z administracją" - wyjaśniała.

Także wiceminister rodziny Bartosz Marczuk zapewniał, że kanał elektroniczny jest zupełnie nową jakością w relacjach obywatel-administracja. "Nie żądamy od obywatela żadnych dodatkowych zabezpieczeń; np. by wyrobił sobie podpis elektroniczny. Uznajemy, że ci, którzy korzystają na co dzień z bankowości elektronicznej, za pomocą swoich loginów i haseł mogą złożyć wniosek o 500 plus" - powiedział.

"Zachęcamy, by w ten sposób składać te wnioski, bo to sposób najprostszy, ponieważ nie wychodzimy z domu i nie musimy odwiedzać urzędu" - dodał wiceminister rodziny. Zaznaczył, że oprócz niego istnieje kanał tradycyjny, czyli wizyta w gminie i złożenie wniosku w formie papierowej.×
KOMENTARZE (2)

  • Monika, 2016-03-09 12:04:14

    Do Renata Sobieraj: nie musi pani składać znowu dokumentów, jeśli przyznali pani rodzinne na 4 dzieci to składa pani tylko wniosek o 500+
  • Renata Sobieraj, 2016-03-09 08:32:05

    Mam pytanie,czy jeżeli składałam w październiku 2014 r. wniosek o świadczenie rodzinne i przyznano mi je,to czy muszę znowu składać dokumenty na pierwsze dziecko z ZUSu itd?Skoro mam cały czas pobieram świadczenie rodzinne na 4 dzieci to na pierwsze znowu trzeba zbierac różne zaświadczenia?U mnie ni...c się nie zmieniło co do dochodów.  rozwiń