PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, skutki, Krzemiński: Ludzie będą zadowoleni z 500 plus dopóki nie odczują skutków w kieszeniach

  • Parlamentarny.pl (Włodzimierz Kaleta)/AT    25 maja 2016 - 08:29
500 zł na dziecko, skutki, Krzemiński: Ludzie będą zadowoleni z 500 plus dopóki nie odczują skutków w kieszeniach

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że w tej chwili PiS prowadzi politykę, która jest zamachem na demokrację - mówi Ireneusz Krzemiński (Fot.arch.UW)

- Obywatele są kupieni przez PiS populistycznymi hasłami. Program 500+ jest tak bezdyskusyjnie pozytywny, jeśli chodzi o zadowolenie ludzi, że gotowi są przymknąć oczy na inne rzeczy. Mam nadzieję, że do czasu – mówi prof. dr hab. Ireneusz Krzemiński, socjolog, kierownik Pracowni Teorii Zmiany Społecznej Centrum Badania Solidarności i Ruchów Społecznych, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
Według profesora sytuacja, jeśli chodzi o demokrację w Polsce, jest wyjątkowo dramatyczna.

- Sprawa z Trybunałem Konstytucyjnym, a więc zlikwidowanie tak naprawdę niezależności władzy sądowniczej i jej funkcji kontrolnej nad władzą ustawodawczą i wykonawczą wyraźnie godzi w Konstytucję RP. Podział władzy jest podstawą demokracji. Władze demokratyczne muszą być autonomiczne. Nie mogą nad sobą dominować, a przede wszystkim niedopuszczalna jest dominacja władzy wykonawczej, czyli rządu - nad sądowniczą – mówi Ireneusz Krzemiński.

Jednak jego zdaniem Polacy zaczną sobie zdawać sprawę z tego w szerszym zakresie, kiedy to zacznie ich dotykać.

Czytaj też: 500+ to rewelacja, ale nie dla bogatych

- Mamy za sobą przykłady z PRL oraz sąsiednich państw, na czele z Rosją, gdzie niemal przywrócono komunistyczny ład i władza państwowa decyduje również o tym, jakie wyroki będą zapadać w czasie rozpraw sądowych. Mamy wspaniały przykład ukraińskiej lotniczki, która jest sądzona z powodów politycznych Kremla - wymienia Krzemiński.

Jak dodaje za chwilę okaże się, że niezależność sądów, która gwarantuje równość wobec prawa wszystkim obywatelom, zagraża nam wszystkim.

Czytaj też: Marczuk: wypłaty 500 plus zgodnie z zapotrzebowaniem gmin - na bieżąco

- Dla wszystkiego znajdzie się uzasadnienie. Przykładem zniesienie służby cywilnej. Oczywiście, można powiedzieć, że mimo tej Służby nagminnie kierownikami zostawały osoby partyjne, albo przez partie rządzące polecane. Wiem jednak z praktyki, że minister d/s służby cywilnej walczył z każdym rządem, by rozszerzyć zakres urzędników, którzy są niezależni od zmieniającej się władzy - wyjaśnia.

Mimo wszystko PiS wciąż prowadzi w sondażach.

- Patrzymy na wyniki badań i PiS ma dalej 33 proc. Obywatele są kupieni populistycznymi hasłami. Program 500+ jest tak bezdyskusyjnie pozytywny, jeśli chodzi o zadowolenie ludzi, że gotowi są przymknąć oczy na inne rzeczy. Mam nadzieję, że do czasu, dopóki nie odczują konsekwencji 500+ w kieszeniach poszczególnych rodzin - mówi profesor. - Z drugiej strony, część obywateli spontanicznie tworzy KOD. To nie są bezmyślni zwolennicy koalicji PO i PSL, jak chcą nam wmówić niektórzy, ale ludzie, którzy zdają sobie sprawę z zagrożenia, z konsekwencji, jakie dotkną wszystkich obywateli razem z populistycznymi obietnicami - dodaje.

Według Krzemińskiego kultura polityczna w Polsce jest na drastycznie niskim poziomie, ponieważ przez lata nie uczono ludzi na czym polega praworządność.

- Mamy dramatyczne wyniki badań pokazujące, że szkoła w ogóle nie uczy zachowań demokratycznych, takiegoż postępowania i nawyków. Choćby takich, że jak mamy coś do załatwienia powinniśmy się zebrać i zorganizować wspólne działanie - wyjaśnia profesor.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Krzemin, 2016-05-28 08:04:57

    Rząd państwa teoretycznego musiał przegrać bo zamiast obiecać 500+ to głosił, że czeka nas krew, pot i łzy aby nastarczyć na POtęgujące się zaPOtrzebowanie na ośmiorniczki...
  • Oto definicja państwa..., 2016-05-26 15:25:04

    "Według Krzemińskiego kultura polityczna w Polsce jest na drastycznie niskim poziomie, ponieważ przez lata nie uczono ludzi na czym polega praworządność". A praworządność według Krzemińskiego to wspaniałe państwo teoretyczne chdikk, które uległo POległo na POpulizmie PiS......  rozwiń