PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: Środków wystarczy, ale samorządom potrzebne są szkolenia

  • AT    10 lutego 2016 - 17:20
500 zł na dziecko: Środków wystarczy, ale samorządom potrzebne są szkolenia
- Mamy jeszcze dużo pytań, które, mam nadzieję, zostaną rozwiane dzięki szkoleniu - mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. (fot.pixabay.com)

• W Sejmie trwają prace nad programem Rodzina 500 plus.
• Samorządowcy przyznają, że mają wiele wątpliwości i liczą na szkolenia z ministerstwa.
• Zdanie samorządowców, co do tego czy środki przewidziane na obsługę programu  wystarczą, są podzielone. Ale panuje zgodność w popieraniu idei wspierania rodzin.
W Sejmie trwają właśnie prace nad programem Rodzina 500 plus, który ma ruszyć już w kwietniu.

Samorządowcy mają jeszcze wiele pytań w kwestii obsługi programu. Z pomocą ma wyjść Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które jeszcze w lutym planuje rozpocząć szkolenia dla gmin.

Ponadto jak tylko projekt ustawy zostanie przyjęty przez parlament, będzie także przygotowany specjalny informator, w którym znajdą się informacje przydatne zarówno dla lokalnej administracji, jak i mieszkańców - beneficjentów pomocy.

Czytaj też: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500+?

- Dobrze, że ministerstwo pomyślało o szkoleniach, że dba o dobry przepływ informacji - mówi burmistrz Witnicy, Dariusz Jaworski.

Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina potwierdza, że samorządy mają dużo wątpliwości.

- Mamy jeszcze dużo pytań, które, mam nadzieję, zostaną rozwiane dzięki szkoleniu. Bardzo na nie liczymy, im szybciej się odbędzie, tym szybciej będziemy mogli poinformować mieszkańców o szczegółach - mówi Soska.

Czytaj też: Od kiedy można składać wnioski w Programie 500+?

Na szkolenia liczy także Sławomir Dudzis, burmistrz Rzepina.

- Dobrze, że ministerstwo organizuje szkolenia w regionach - to duży program i duże zmiany, dlatego każde takie szkolenie jest bardzo potrzebne. Na razie przydają się informacje o 500 plus umieszczane na stronie ministerstwa - wyjaśnia.

Eksperci szacują, że dzięki programowi Rodzina 500 plus PKB zwiększy się o 0,5 proc., a w ciągu 10 lat urodzi się dodatkowo nawet 278 tys. dzieci.

- Jestem przekonany, że pieniądze w większości wrócą do gospodarki. Oby więcej takich prospołecznych działań. Mówię to jako samorządowiec i ojciec - nie ma wątpliwości Tomasz Jaskuła, burmistrz Lubniewic.

Podobnie wypowiada się Sławomir Dudzis.

- Dla domowego budżetu to spory zastrzyk gotówki, który pewnie w wielu przypadkach pozwoli nawet na dalsze planowanie rodziny.

Zarówno przyjmowaniem wniosków, jak i wypłatą świadczeń zajmą się gminy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekaże samorządom na ten cel 2 proc. wartości wypłacanych środków. Pytani przez MRPiPS włodarze przyznają, że środki na obsługę programu są wystarczające.

- Dla gminy oczywiście są to dodatkowe obowiązki, ale poradzimy sobie. Planujemy zatrudnienie nowych osób, ale przede wszystkim zmienimy też zakres obowiązków naszych obecnych pracowników. Program jest bardzo oczekiwany przez mieszkańców, a my jako gmina działamy przecież dla nich i w ich imieniu - planuje burmistrz Rzepina.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.