PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: Świadczenia będą naliczane od 1 kwietnia

  • PAP/AT    25 stycznia 2016 - 16:12
500 zł na dziecko: Świadczenia będą naliczane od 1 kwietnia
- Chcę zapewnić, że 1 kwiecień to jest ta data, gdy program 500+ wejdzie w życie – mówi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej (fot. Facebook/Stanisław Szwed)

• Na początku lutego rząd przyjmie program "Rodzina 500+" i skieruje go do Sejmu.
• Jeśli ktoś złoży wniosek w czerwcu, to otrzyma świadczenie naliczone od 1 kwietnia.
• Wnioski będzie można składać w formie papierowej lub elektronicznej.
"Na początku lutego rząd przyjmie program "Rodzina 500+" i skieruje go do Sejmu" - zapowiedział w wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas spotkania z dziennikarzami w Bielsku-Białej.

"W tym lub w przyszłym tygodniu projekt trafi na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Na początku lutego Rada Ministrów - mam nadzieję - projekt przyjmie. Pójdzie on do Sejmu. Głęboko wierzę, że uda nam się ten projekt szybko wdrożyć w życie. Chcę zapewnić, że 1 kwiecień to jest ta data, gdy wejdzie on w życie" - podkreślił Szwed.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Pieniądze z programu nie będą wliczane do dochodu

Jak zaznaczył program "Rodzina 500+", który obejmie ponad 3,8 mln dzieci, będzie ogromnym wyzwaniem dla służb zajmujących się wypłatami. Dlatego w projekcie znalazł się zapis, że wnioski złożone w pierwszych trzech miesiącach (od 1 kwietnia do końca czerwca - red.) będą uprawniały do świadczeń naliczonych od dnia wejścia w życie ustawy.

"Jeśli ktoś złoży wniosek w czerwcu, to otrzyma świadczenie naliczone od 1 kwietnia. Chcemy w ten sposób rozładować sytuację, bo mamy świadomość, że pierwsze tygodnie mogą być burzliwe ze względu na ilość osób, które będą chciały złożyć wnioski" - wyjaśnił wiceminister.

Pierwszy wniosek będzie obejmował okres do 30 września 2017 r. Po tym terminie trzeba będzie go złożyć ponownie. Kolejne obowiązywały będą przez rok: od 1 października do 30 września następnego roku.

Według wiceministra wnioski będzie można składać w formie papierowej lub elektronicznej. "Pieniądze zostaną przelane na konta, a jeśli zajdzie konieczność, to będzie je można pobrać w kasie. W skrajnych sytuacjach, przy niewłaściwym wykorzystaniu funduszy, instytucja, która wypłaca pieniądze - miejski lub gminny ośrodek pomocy społecznej po wywiadzie środowiskowym może zamienić je na świadczenie rzeczowe, np. żywność, czy wydatki na edukację" - powiedział Szwed.

Program "Rodzina 500+" zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko. Potrzebne będzie w tym przypadku oświadczenie o dochodach. Kryterium dochodu na osobę wynosi 800 zł; a przy dziecku niepełnosprawnym - 1200 zł. Program będzie dotyczył dzieci do 18. roku życia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.