PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko: Ustawa 500+ weszła w życie. Jest w Dzienniku Ustaw. Wypłaty ruszą w kwietniu

 • PAP/AT    17 lutego 2016 - 19:07
500 zł na dziecko: Ustawa 500+ weszła w życie. Jest w Dzienniku Ustaw. Wypłaty ruszą w kwietniu
Kilka godzin po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500 plus" została opublikowana w Dzienniku Ustaw. ( fot.prezydent.pl/Eliza Radzikowska-Białobrzewska)

• Ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500 plus" została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
• Przepisy dotyczące organizowania wypłat przez gminy i przekazania im na to środków już weszły w życie.
• Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.
17 lutego kilka godzin po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500 plus" została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza program "Rodzina 500 plus", przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to sztandarowy projekt rządu PiS, zapowiadany w kampanii wyborczej. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

W środę ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. "Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę ten podpis złożyć; jestem przekonany, że jest to krok w kierunku, lepszej, naprawionej i bardziej przyjaznej dla obywateli Polski" - mówił prezydent tuż przed złożeniem podpisu pod ustawą.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Baby boom nie będzie. Dzietność zwiększy się nieznacznie

"Wierzę w to, że ten program dokona wręcz zmiany Rzeczypospolitej w tym najlepszym tego słowa znaczeniu. Zmiany, która spowoduje poprawienie zrównoważonego rozwoju kraju. Zmiany, która spowoduje wzrost poziomu życia polskich rodzin" - mówił. Prezydent wyraził nadzieję, że program 500 plus będzie także zachętą, aby mieć dzieci i przyczyni się do poprawy sytuacji demograficznej Polski oraz pobudzenia gospodarki.

Dodał, że jest to najlepszy wzorzec, gdy państwo pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci. "Nie zastępuje rodziny w wychowaniu, nie narzuca rodzicom modelu wychowania dzieci, nie wymusza, w jaki sposób mają swoje dzieci wychowywać, ale daje możliwość, żeby wesprzeć te rodziny, które dzieci mają" - podkreślił prezydent.

Kilka godzin później ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ma ona wejść w życie "pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia", a więc 1 kwietnia br. Wyjątkiem jest artykuł dotyczący organizowania wypłat przez gminy i przekazania im na to środków, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Projekt ustawy wprowadzającej program 500 plus został przyjęty przez rząd 1 lutego i tego samego dnia został złożony w Sejmie. Sejm rozpoczął nad nim prace 9 lutego, a dwa dni później przyjął ustawę. 12 lutego ustawę bez poprawek poparł Senat.

Program "Rodzina 500 plus" zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wniosek będzie trzeba składać raz w roku, w miejscu zamieszkania.

Wnioski będzie można składać od momentu startu programu, jednak będą na to trzy miesiące, co pozwoli uniknąć kolejek. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych trzech miesięcy trwania programu, rodzice dostaną wyrównanie od 1 kwietnia.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (14)

 • krajewski jarosław, 2016-08-16 11:55:46

  dać wszystkim uczniom którzy ukończyli 18 lat i dalej się uczą nie ważne dochody
 • rodzina zastępcza, 2016-06-03 15:17:42

  Najbardziej nie rozumiem dlaczego dziecko które wychowuje w rodzinie zastępczej i jestem jego opiekunem prawnym nie wchodzi w skład rodziny
 • mama dzieci 18+, 2016-04-21 12:35:10

  Dlaczego dzieci uczące się w szkołach zawodowych, liceach i technikach nie dostaną po 500 zł. Pomimo, że mają ukończone 18 lat to jeszcze się uczą żeby zdobyć zawód. Wydatki na nie są dużo większe. Czyżby w tej ustawie chodziło o to żeby dzieci w ubogich rodzinach uczyły się do 18 roku życia i zaraz... szły do pracy.  rozwiń